Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

KararsızOkur // Yeni kararlar almak için bahane: Yılbaşı
Toplam oy: 62

Yıl sonları külahı öne koyup, kararlar alıp, her şeyin başına "yeni" koymak için yapay bir fırsat. Yılbaşı da bu kararların acı reçetelerini uygulamak için yine yapay bir gong. Ama bu sene şanslısınız; hem yeni yıl kararlarınızı alırken hem de gong sesinden sonra uygularken yanınızda olacak bir KararsızOkur ile karşınızdayız.

Önce, kararlarınızı alırken doğru yöne bakmanıza yardımcı olacak; sonra, ilham aşılayıp sizi 2018'e hazırlayacak; daha sonra da işin ardını bırakmayıp kararlarınızın arkasında kalmanıza yardım edecek kitaplardan bir liste derledik. Listeye, dönemin ruhunu kalın çorap, ıhlamur ve kestane eşliğinde yaşamak için yılbaşı hikayeleri, romanları ve hediye seçmekte zorlananlara da artık dolu dolu olan yeni nesil ajandalardan ekledik.

 

 

(Görselin büyük hali için tıklayınız.)

 

Yılbaşında Kendinize Vereceğiniz Sözleri Tutmak İçin

 

1.  Mutluluğun Mimarisi – Alain De Botton


2.  Görme Biçimleri – John Berger


3.  Checklist Manifesto: İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi  - Atul Gawande


Daha iyisi için en mütevazi yol: Kontrol listesi yapmak


4.  Baştan Çıkartmak Üzerine – Jean Baudillard


5.  Yamuk Bakmak – Slavoj Zizek


Hitchcock, Stephen King, korku, bilimkurgu ve dedektif öyküleri, romantik romanlar, Stalinist pornografi, Biçimsel Demokrasi, Lacan, Hegel, Kant, Sade...

 

6.  Savaş Sanatı - Sun Tzu 


7.  Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa P. Estes


8.  Tüketim Toplumu – Jean Baudillard


Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda ... İhtiyaç artık bir nesneye duyulan ihtiyaçtan çok, bir farklılaşma ihtiyacıdır.

 

9.  Bağışlamak - Jacques Derrida


Bağışlamak, bağışlanamaz olan ve zaman aşımına uğramayan üzerine


10.  Deleuze: Bir Birey Nasıl Yaşayabilir – Todd May


Her şeyi bilgiye dönüştürmek yerine dünyayı tecrübe etmenin farklı yollarını bulamaz mıyız?


11.  Dinsel Deneyimin Çeşitleri – William James


12.  Pardon Neye Bakmıştınız? – Will Gompertz


BCC sanat editöründen modern sanatın 150 yıllık şaşırtıcı, sarsıcı, kimi zaman da tuhaf hikayesi


13.  Hobo – Nels Anderson


İşsiz adamın sosyolojisi


Yeni Yıla İlhamla Girmek İçin


14.  Hayata Röveşata Çeken Adam – Fredrick Backman


15.  Big Bang'in Romanı – Simon Sighn


16.  Sade’ı Yakmalı mı? – Simone De Beauvoir


“Bütün evrensel ahlak kuralları yararsız fantazilerdir.” Marquis De Sade


17.  Veronika Ölmek İstiyor  -  Paolo Coelho


18.  Karısını Şapka Sanan Adam - Oliver Sacks19.  Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez


"Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım."


20.  Narziss Ve Goldmund – Hermann Hesse


Kişilikleri ve dünya görüşleri çok farklı iki insanın sıradışı dostluğunu gözler önüne sererken, yaşam, ölüm, sanat, us, aşk, tutku ve cinselliği irdeliyor.


21.  M Treni – Patti Smith


22.  Mavi Geceler – Joan Didion


Mavi gecelerin sonu yaklaşırken (sonu gelecektir, mutlaka gelir) ciddi ciddi ürperir, kendinizi hastalanacakmış gibi hisseder ve aynı anda, ilk kez farkına varırsınız: ... Yaz bitmiştir.


23.  Kelimeler ve Şeyler -
Michel Foucault

 
Yılbaşı Hikayeleri


24.  Düşerken – Nick Hornby


Yılbaşı gecesi intiharı için Topers Binası'nı seçen eski mahkum eski mahkum yanında iki niyetli daha buluyor.


25.  Nora Bir Bebek Evi – Henrik Ibsen


26.  Bir Yılbaşı Hikayesi – Buket Uzuner


27.  Middlemarch - George Eliot


Viktoryen dönemdeki kadınların toplumsal statüsü, evliliğin doğası, idealizm, çıkar ilişkileri, din, riyakarlık, politik reformlar ve eğitim...


28.  İnci Gibi Dişler – Zadie Smith


29.  Yılbaşı Partisi – Üveys Akıncı


Ajandalar

 
30.  Mitoloji Ajandası 2018


31.  Metis Ajanda 2018:Fili Yuttu Bir Yılan


32.  İzdiham-Edebiyat ve Delilik 2018 Ajandası


33.  İyilik Ajandası

 

 

 


 

 

 

Görsel: Onur Atay


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Son zamanlarda O (2017), Kara Kule (2017) ve Gerald's Game (2017) gibi sinema uyarlamaları sayesinde Stephen King uzun zamandır olmadığı kadar gündemde.

Kenar mahallelerden birinde büyüdüm, üzerinden seneler geçti; insan, insanın muallimi olmaya teşnedir, bir abimiz, biz çocuklara şöyle demişti, sigarasını somurarak: “Aşkını anlatan yavşaktır.” Çocuksun, dinliyorsun. Anlatmak istediği, kadının illa ki korunup kollanmasıydı. Erkek, çapkın sayılır, maşuk olur ama iş sevdiceğine gelince ve olur ya vuslata erilmezse, kadın "hoppa" sayılırdı.

Türkiye’nin ilk özel müzik kütüphanesi olarak kurulan Borusan Müzik Kütüphanesi, uzun yıllar Borusan Sanat’ın İstanbul’da, İstiklal Caddesi’ndeki eski binasında öğrencilere ve müzikseverlere hizmet verdi. 2014 yılında ise kapandı ama arşive ulaşmak halen mümkün.

1) İlk şiiri 8 yaşındayken yayımlandı
1941 yılında Boston Herald’da yayımlanan şiirin başlığı “Poem”, yani Şiir’di. Yazarın alametifarikası olan karanlık metinlerden çok farklı, kısa ve neşeli dizeler bunlar.

 

“Önümde belki bir dakika var, belki bin dakika. Belki bir gün var, belki bin gün... Geride ise yüzlerce hatayla, çok eksiklerle, dile gelmemiş suçlarla, telafi edilmemiş ihmallerle dolu bir hayat. Hangisini, ne ara düzelteceğim? Nereden başlayacağım kendi cennetimin yolunu döşemeye? Zamanla yarıştan galip çıkan var mıdır? Kader, insanın başına gelen değil midir?

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.