Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

KararsızOkur // Yeni kararlar almak için bahane: Yılbaşı
Toplam oy: 33

Yıl sonları külahı öne koyup, kararlar alıp, her şeyin başına "yeni" koymak için yapay bir fırsat. Yılbaşı da bu kararların acı reçetelerini uygulamak için yine yapay bir gong. Ama bu sene şanslısınız; hem yeni yıl kararlarınızı alırken hem de gong sesinden sonra uygularken yanınızda olacak bir KararsızOkur ile karşınızdayız.

Önce, kararlarınızı alırken doğru yöne bakmanıza yardımcı olacak; sonra, ilham aşılayıp sizi 2018'e hazırlayacak; daha sonra da işin ardını bırakmayıp kararlarınızın arkasında kalmanıza yardım edecek kitaplardan bir liste derledik. Listeye, dönemin ruhunu kalın çorap, ıhlamur ve kestane eşliğinde yaşamak için yılbaşı hikayeleri, romanları ve hediye seçmekte zorlananlara da artık dolu dolu olan yeni nesil ajandalardan ekledik.

 

 

(Görselin büyük hali için tıklayınız.)

 

Yılbaşında Kendinize Vereceğiniz Sözleri Tutmak İçin

 

1.  Mutluluğun Mimarisi – Alain De Botton


2.  Görme Biçimleri – John Berger


3.  Checklist Manifesto: İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi  - Atul Gawande


Daha iyisi için en mütevazi yol: Kontrol listesi yapmak


4.  Baştan Çıkartmak Üzerine – Jean Baudillard


5.  Yamuk Bakmak – Slavoj Zizek


Hitchcock, Stephen King, korku, bilimkurgu ve dedektif öyküleri, romantik romanlar, Stalinist pornografi, Biçimsel Demokrasi, Lacan, Hegel, Kant, Sade...

 

6.  Savaş Sanatı - Sun Tzu 


7.  Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa P. Estes


8.  Tüketim Toplumu – Jean Baudillard


Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda ... İhtiyaç artık bir nesneye duyulan ihtiyaçtan çok, bir farklılaşma ihtiyacıdır.

 

9.  Bağışlamak - Jacques Derrida


Bağışlamak, bağışlanamaz olan ve zaman aşımına uğramayan üzerine


10.  Deleuze: Bir Birey Nasıl Yaşayabilir – Todd May


Her şeyi bilgiye dönüştürmek yerine dünyayı tecrübe etmenin farklı yollarını bulamaz mıyız?


11.  Dinsel Deneyimin Çeşitleri – William James


12.  Pardon Neye Bakmıştınız? – Will Gompertz


BCC sanat editöründen modern sanatın 150 yıllık şaşırtıcı, sarsıcı, kimi zaman da tuhaf hikayesi


13.  Hobo – Nels Anderson


İşsiz adamın sosyolojisi


Yeni Yıla İlhamla Girmek İçin


14.  Hayata Röveşata Çeken Adam – Fredrick Backman


15.  Big Bang'in Romanı – Simon Sighn


16.  Sade’ı Yakmalı mı? – Simone De Beauvoir


“Bütün evrensel ahlak kuralları yararsız fantazilerdir.” Marquis De Sade


17.  Veronika Ölmek İstiyor  -  Paolo Coelho


18.  Karısını Şapka Sanan Adam - Oliver Sacks19.  Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez


"Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım."


20.  Narziss Ve Goldmund – Hermann Hesse


Kişilikleri ve dünya görüşleri çok farklı iki insanın sıradışı dostluğunu gözler önüne sererken, yaşam, ölüm, sanat, us, aşk, tutku ve cinselliği irdeliyor.


21.  M Treni – Patti Smith


22.  Mavi Geceler – Joan Didion


Mavi gecelerin sonu yaklaşırken (sonu gelecektir, mutlaka gelir) ciddi ciddi ürperir, kendinizi hastalanacakmış gibi hisseder ve aynı anda, ilk kez farkına varırsınız: ... Yaz bitmiştir.


23.  Kelimeler ve Şeyler -
Michel Foucault

 
Yılbaşı Hikayeleri


24.  Düşerken – Nick Hornby


Yılbaşı gecesi intiharı için Topers Binası'nı seçen eski mahkum eski mahkum yanında iki niyetli daha buluyor.


25.  Nora Bir Bebek Evi – Henrik Ibsen


26.  Bir Yılbaşı Hikayesi – Buket Uzuner


27.  Middlemarch - George Eliot


Viktoryen dönemdeki kadınların toplumsal statüsü, evliliğin doğası, idealizm, çıkar ilişkileri, din, riyakarlık, politik reformlar ve eğitim...


28.  İnci Gibi Dişler – Zadie Smith


29.  Yılbaşı Partisi – Üveys Akıncı


Ajandalar

 
30.  Mitoloji Ajandası 2018


31.  Metis Ajanda 2018:Fili Yuttu Bir Yılan


32.  İzdiham-Edebiyat ve Delilik 2018 Ajandası


33.  İyilik Ajandası

 

 

 


 

 

 

Görsel: Onur Atay


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Sözcüklerin Farklı  Rotası: Deli Bal

Bir dönem fazlasıyla popüler olan anket defterlerinin tarihi hayli gerilere dayanıyor aslında. Ünlü Fransız yazar Marcel Proust henüz 13 yaşındayken de bir hayli popülermiş bu defterler. Öyle ki 13 yaşındaki Proust böyle bir defter satın alıp içindeki İngilizce soruları yanıtladıktan sonra arkadaşı Antoinette Faure’a doğum günü hediyesi olarak vermişti.

Koleksiyoncular, eski yayıncılar ve üreticilerle konuşursanız eğer, benzer yorumlar duyarsınız; Türkiye’de çizgi roman yayıncılığının altın çağının 1955-1975 yılları arasında yaşandığına inanılır. Sonrasında satışların düştüğü, doksanlı yılların başında kaybolma raddesine geldiği anlatılır.

Edebiyat ve felsefe deyince akla ilk olarak dilin kıvraklığı ile düşüncenin keskinliği bir araya gelse de, arka planda sıklıkla aşk hikayesi görürüz. Ustaca ve birikimle yazılan mektuplar oluşturur bu hikayeyi. Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof Halil Cibran da aşk mektuplarıyla bilinen isimlerden.

Her okurun bir yazarı çok sevmek için son derece haklı ve bir o kadar özgün gerekçeleri vardır şüphesiz. Yola bu bilinçle, SabitFikir okurlarının edebiyatın öne çıkan yazarlarını neden sevdiklerine ilişkin bir tartışma başlatmak için çıktık. Öyleyse soruyoruz:  Siz Jules Verne'i niçin okuyorsunuz?

 

Söyleşi

Jean-Paul Didierlaurent ile söyleşi:


“Okunmayan kitap, ölü kitaptır. Bu yüzden ortadan kalkması mı gerekir?”

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.