Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

KararsızOkur // Gezegeni kurtarmaya giriş
Toplam oy: 20

Bu sayının dosya konusu ekokurgu olunca, KararsızOkur sayfasında da fırsattan istifade Mavi Gezegen’i kurtaralım dedik! İnsanlık, yerel/bölgesel sıkıntılar ve baskın ekonomik sistemin getirdiği sorunlarla boğuşurken, öncelik listelerinde aşağılara düşen -hepimizin sorunu- küresel ekolojik krize farklı perspektiflerden bakmak istedik. En geniş tanımıyla yeşil hareketi, bu hareketin dallarını budaklarını ve hareketin gidişatı çevirmek için önerdiklerini sayfaya taşıdık. Günümüz ekolojik keşmekeşinin düğümlerini anlamak için felsefi, siyasi, tarihsel, ekonomik ve sosyolojik açıdan büyük resmi tanımlayacak, birbirlerini tamamlayacak kanallar inşa etmeye çalıştık. Büyük resmin yanına, hemen uygulanabilir önerileriyle aşağıdan yukarıya bir dalga peşinde koşan kitaplara da sayfada yer verdik.

 

 

(Görseli büyütmek için tıklayınız.)

 

 

Sürdürülebilirlik ve permakültür

 

 

 

Toprağı sürmeden, gübrelemeden, ilaçlama yapmadan, ağacı budamadan, her şeyi kendi yurdunda, kendi mevsiminde yalnızca ihtiyacımız kadar tarım.

 

 

Bu bir "nasıl yapılır"dan çok bir "nasıl düşünmek gerekir" kitabı. Mimarlık sanatına ve inşaat işine doğa gözlüğünden bakabilmek.

 

 

 

Çevresini sömürmeyen ve kirletmeyen, uzun vadeli sürdürülebilir insan yerleşimleri oluşturmak.

 

 

Çamaşırdan bebek bakımına, kişisel bakımdan gıdaya uzanan bir kılavuz.

 

 

Vegan beslenme söz konusu olduğunda "İyi ama..." diye başlayan otuzdan fazla itiraz tartışılıyor. Hayvanlar konusundaki ikiyüzlülüğümüze tutulan ayna...

 

 

Fikri altyapı felsefi iskelet

 

 

Zenginlikten refaha... Ekolojizmin bir ideoloji olarak ilanı.

 

 

"Hayatımız detaylarla mahvoluyor. Sadeleştirmeliyiz."

 

 

Doğayı insandan ayırmadı ve toplumsak eleştiri ve önerileri ölümünden iki bin yıl sonraya ulaşıyor.

 

 

Hayvanat bahçeleri hem devlet iktidarının hem de türler arası iktidarın uzantısı ve örneğidir.

 

 

Bir yeryüzü adaleti manifestosu...

 

 

Politik perspektif

 

 

Doğanın da bir hak öznesi olarak tanınıp tanınmayacağı sorusu sadece bir etik veya hukuk meselesi değil, bir varoluş sorunu.

 

 

Rengarenk, çoğulcu; yeşil politikaların dinamiklerinin bir analizi.

 

 

Teorik perspektifte çevreci hareketler ve radikal ekoloji düşüncesi üzerine tartışmalar.

 

 

  • Yeşiller ve Sosyalizm - der. Tanıl Bora

 

 

Mavi gezegen ve iklim

 

 

Sanki burası bambaşka bir yer, bizim o güzel dünyamızın kötü bir sureti.

 

 

 

 

Ekonomi penceresi

 

 

İpin ucu tüketicilerin ellerinde.

 

 

Kalkınmak ve büyümek sağ ya da sol siyaset için, adeta bir din gibi. Sadece bu hedefe varmak için feda edilecek olgularda anlaşamıyorlar.

 

 

Paradoks şu: Fosil yakıtların ağırlığının azalacağı beklentisi küresel ısınmayı hızlandırıyor. Ne yapmalı?

 

 

Parayla ilişkimizde yanlış olan ne?

 

  • Küreselleşme: Büyük Hayal Kırıklığı - Joseph E. Stiglitz

 

 

Kurgu gerçek el ele

 

 

 

Bir gazetecinin tanıklığında, yeryüzünün ayakta kalma mücadelesine katılan insanların hikayesi.

 

 

Kapitalist politikacısından çevreci aktivistine dünyayı elbirliğiyle yağmalayan uygar insan.

 

 

Samoa'ya iki misyoner, bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.

 

 

 


 

 

 

Görsel: Onur Atay

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Yeni yıl diye adlandırdığımız takvim dönemine yaklaşırken, yayınevleri, bizi heyecanlı tutmak adına yazarlarının beklenen yapıtlarını müjdelemeye başlar; biz okurlar da, sıkıntılı zamanlarımızda sığınabilmek ve günü geçirebilmek için okunacak yeni kitapların beklentilerine kapılırız.

Anna Karenina'yı elime ilk aldığımda lisedeydim. Birkaç sayfa okuduktan sonra uzun ve sıkıcı bir roman olduğuna karar verip rafa geri koymuştum. İkinci denememde üniversiteden yeni mezun olmuştum, bu defa elimden bırakamadım. O yaşta beni en çok heyecanlandıran, romanın unutulmaz karakterleri ve elbette aşktı.

Kimilerine göre “modern zamanların ilk miti”, kimilerine göre de “ilk modern bilimkurgu” olan Frankenstein ya da Modern Prometheus 1818’de yayımlandı ve on sekizinci yüzyılın sonlarına doğru zirveye çıkıp on dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında hız kesen Britanya gotik romanının geç dönem eserlerinden biri olarak edebiyat tarihine geçti.

Korkularımızdan can bulup yine korkularımızla beslenerek yaşayan canavarlar; genelde hayvansal formlara insani özellikler eklenerek şekillendirilmişler – bazen insanlar gibi dik dururlar, bazen insana özel yüz ifadeleri taşırlar, bazen konuşurlar vesaire… İnsani özellikler; inandırıcılıklarını ve dolayısıyla etkilerini artırırken, kendileriyle ilintili korkuları da cisimleştirir.

Sinema severlerin heyecanla beklediği dönemlerden biri yaklaştı! Bu yıl 17.'si düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 15-25 Şubat'ta İstanbul'da, 1-4 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir'de... Filmlerin yanı sıra !f Music de, Müjde Ar ve Tuğrul Eryılmaz’ın !f İstanbul’a özel sohbeti ve hayat verecek etkinlikleriyle çok konuşulacak gibi görünüyor. Bu yılın teması ise "Hayat Var!”

Söyleşi

Zeynep Şen

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.