Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Nobel Edebiyat Ödülü'nün ardından...
Toplam oy: 28

Geçtiğimiz yıl Bob Dylan'a giderek bir hayli sansasyona sebep olan Nobel Edebiyat Ödülü, Dylan'ın ödülü bir türlü teslim almamasıyla da adeta bir yılan hikayesine dönüşmüştü. Bob Dylan'ın bu ödülü sonuna kadar hak ettiğini düşünenler de oldu, Nobel Edebiyat Ödülü gibi önemli bir ödülün bir "edebiyatçıya" verilmesi gerektiğini düşünenler de.

 

Bu yıl ise Nobel Edebiyat Ödülü'nü alması en muhtemelen görünen isimler arasında geçtiğimiz sezon Damızlık Kızın Öyküsü aldı romanının televizyon uyarlamasıyla sıkça gündeme gelen Margaret Atwood ve adı son yıllarda sıkça bu ödülle beraber anılan Haruki Murakami de vardı. Fakat Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi (elbette Bob Dylan kadar şaşırtıcı olmamakla birlikte) Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro oldu. Peki Kazuo Ishiguro'nun Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanması edebiyat dünyasında nasıl karşılandı? İşte Nobel Edebiyat Ödülü'nün Twitter'daki yansımaları...

 

 

 

 


 

 

Bu yıl adı ödülle en çok anılan isimlerden biri de Margaret Atwood'tu. Atwood meslektaşı Kazuo Ishiguro'yu tebrik ederken Ishiguro'nıun Beni Asla Bırakma romanı hakkında yazdığı, 2005 tarihli bir eleştiri yazısını da okurlarıyla paylaştı.

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

Hikmet Hükümenoğlu ise henüz Ishiguro okumamış takipçilerine Avunamayanlar ile başlamamaları tavsiyesinde bulundu. Merak edenler için ekleyelim: Hikmet Hükümenoğlu'nun tavsiyesi Kazuo Ishiguro okumaya Günden Kalanlar ile başlamanız.

 

 

 


 

 

Elif Şafak ise, Kazuo Ishiguro'yu "edebiyat devi" olarak tanımladı.

 

 


 

 

 


 

 

Yine adı sıklıkla Nobel Edebiyat Ödülü'yle beraber anılan yazarlardan Joyce Carol Oates Kazuo Ishiguro'nunkinin "hak edilmiş" bir ödül olduğunu söyledi. Kazuo Ishiguro'nun romanları arasında en çok Beni Asla Bırakma'yı seviyormuş Oates.

 

 

 

 


 

 

Neil Gaiman ise Ishiguro'yu "bizden biri" olarak tanımlarken Ishiguro'nun müthiş bir yazar ve harika bir insan olduğunu da eklemeden geçmedi.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Bilinç Yumağı: “Işık Karanlıkta Parlar”

 

Cem Kalender’in Klan isimli romanı yayımlandığı günden beri okurun ilgisini çeken, duyurdukları ve duyumsattıklarıyla farkını ortaya koyan bir ilk roman.

Edebiyat tarihi bildiğimiz, tanıdığımız yerler kadar sadece hayal dünyamızda var olan yerler de ihtiva eder. Bu yerler kimi zaman içinde yaşadığımız dünyanın kimselerin bilmediği bir köşesinde kurulmuştur, kimi zamansa çok uzaklarda bir yerlerde. Fakat bu yerlerin kimileri vardır ki onların ortak özelliği okurlarının o yerleri görmek, o hikayelerin bir parçası olmak istemesini sağlamasıdır.

Kitaplarla haşır neşir olanlar bilirler ki, kütüphanenizdeki kitapların sayısı arttıkça bir düzeni sürdürmek de gittikçe zorlaşır. Kitaplar raflara sığmaz olur, gittikçe üst üste yığılır ve en sonunda işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Peki bu krizi olumlu bir duruma dönüştürmek mümkün mü?

 

Yeni yıl yeni kitaplar demek hiç kuşkusuz. Belki de uzun zamandır çevrilmesini beklediğimiz o kitabı 2018 içinde Türkçede görebileceğiz nihayet ya da nicedir yeni bir roman yazsa diye beklediğimiz o ismin yeni romanını okuyabileceğiz sonunda. Sürpriz ilk kitaplarla, yeni isimlerle de karşılacağız hiç kuşkusuz....

İstanbul Ataşehir’de, gökdelenlerin arasında bir vahadan farksız Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB). Girişte, duvarlarında bahçenin tarihçesinin anlatıldığı levhaların sıralandığı bir tünelden geçiyorsunuz ve adeta bir zaman tüneli gibi, sizi bambaşka bir zamana ve mekana çıkarıyor o uzunca tünel.

 

Söyleşi

İrem Çağıl ile söyleşi:


“Bize sunulan şey ‘iyi’ olmayınca ‘iyi olanı’ bizim arayıp bulmamız gerekiyor.”


Ece KARAAĞAÇ


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.