Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

“Hayvan Yemek” belgeselinden ilk fragmanToplam oy: 23

Jonathan Safran Foer’in 2009 yılında yayımlandıktan sonra tüm dünyada büyük ses getiren ve Türkçeye Hayvan Yemek adıyla çevrilen kitabı, Natalie Portman’ın seslendirdiği bir belgesel olarak karşımızda.

 

 

Her Şey Aydınlandı, Aşırı Gürültülü ve İnanılmaz Yakın ve Buradayım gibi romanlarıyla tanıdığımız Foer, ilk ve tek kurgudışı kitabında, endüstriyel et üretimini sorgulayan ve yeme alışkanlıklarımıza etik bir çerçeveden bakarak milyonlarca insanı etkileyen bir kitaba imza atmıştı.

 

 

 

Foer kitabını şöyle anlatıyordu: “Benim kitabım bir vejetaryenlik kitabı değil. Fabrika ürünü ete karşı çıkmamı anlatan bir kitap. Hayvanların kapalı yerlerde yetiştiği, güneş görmeden, toprağa temas etmeden, hasta olmamalarını ve daha hızlı büyümelerini sağlayan ilaçlarla neredeyse sürekli beslendikleri bir yapı bu. Hayvan eti yiyip yememek konusunda bir çok farklı ve duyarlı çözüm bulunduğunu düşünüyorum. Güvenilir üreticiler tarafından üretilen etleri tüketmek ya da vejetaryen olmak. Saygı duyamadığım tek şey, kasıtlı bir vurdumduymazlık hali ve ‘bu konuda düşünmek istemiyorum’ diyen insanlar.”

 

Christopher Dillon Quinn’in yönetmenliğini üstlendiği Eating Animals belgeselinden ilk fragman izleyici karşısına çıktı.

 

 


 

 

 

 

SabitFikir arşivinden ek okuma: Jonathan Safran Foer ile "Hayvan Yemek" üzerine

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Idris Elba’yı sevmeyenimiz var mı? Son yılların belki de en geniş hayran kitlesine sahip Britanyalı beyazperde yıldızı, yeni bir edebiyat uyarlaması haberinin de başaktörü.

Fantazya ve bilimkurgu camiasının en önemli ödülllerinden Nebula’nın sahipleri belli oldu. 2017 yılında yayımlanan yapıtların değerlendirilmeye alındığı yarışmada, yılın en iyi romanı ödülü N.K. Jemisin’in oldu.

Ayfer Tunç'u Alman yazar Matthias Göritz ile bir araya getiren "Sanat ve Ticaret - Özel alan ile politik alanın anlatımda uğradığı değişim" başlıklı etkinlikte, iki yazar, kendi romanlarında sıkça sorguladıkları temalar üzerinden bir diyalog gerçekleştirecek ve son kitaplarını tanıtacak.

 

20. yüzyılın en önemli edebiyatçılarından, Pastoral Amerika, Portnoy'un Feryadı gibi unutulmaz eserlere imza atmış ABD'li yazar Philip Roth 85 yaşında hayatını kaybetti.

 

2005 yılından bu yana düzenlenen ve uluslararası edebiyat ödülleri arasında oldukça prestijli bir yere sahip olan Uluslararası Man Booker Ödülü'nün bu yılki sahibi Flights adlı romanıyla Polonyalı yazar Olga Tokarczuk oldu. Tokarczuk, 50.000 sterlin değerindeki ödülü, romanı İngilizceye çeviren Jennifer Croft ile paylaşacak.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.