Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

2009'UN 'EN İYİLER'İ BELLİ OLDUToplam oy: 243

Dünya Kitap Dergisi'nin geleneksel Dünya Kitap Ödülleri'nin 2009 yılı sonuçları ve bu yıl beşinci kez verilen Altın Sayfa Ödülü'nü kazananlar belli oldu. Dünya Kitap Ödülleri Seçici Kurulu toplantısında Oya Baydar, Sezer Duru ile Püren Özgören ve Everest Yayınları'na ödül verilmesi kararlaştırıldı. 2005'te her yıl farklı bir daldaki kitaba verilmek üzere konan ve bu sene "yılın en iyi gastronomi kitabı" kategorisinde düzenlenen Altın Sayfa Ödülü ise Priscilla Mary Işın'ın oldu, Ayşe Nilhan Aras'a ise Altın Sayfa Jüri Özel Ödülü verildi.

Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri'nden "Yılın Telif Kitabı Ödülü" için 2009 yılı içinde "Ayın Telif Kitabı" olarak belirlenen 21 kitap arasından seçim yapıldı. Osman Saffet Arolat, Semih Gümüş, Doğan Hızlan, Selim İleri, İlknur Özdemir, Faruk Şüyün, Tahsin Yücel, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi'den oluşan seçici kurul, "Yılın Telif Kitabı" ödülünü; Oya Baydar'ın Can Yayınları arasından çıkan "Çöplüğün Generali" adlı yapıtına oy çokluğuyla verdi.

"Yılın Çeviri Kitabı" ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde "Ayın Çeviri Kitabı" olarak seçilen 17 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülü, oy çokluğuyla Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan Thomas Bernhard'ın "Yürümek-Evet" çevirisi için Sezer Duru ile Everest Yayınları'ndan çıkan Junot Diaz'ın "Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı" çevirisi için Püren Özgören arasında paylaştırdı.

"Yılın Yayınevi" de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda oy çokluğuyla Everest Yayınları olarak belirlendi. Semih Gümüş ve Tahsin Yücel, mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadılar, oylarını yazılı olarak gönderdiler...

Dünya Kitap Dergisi tarafından bu yıl beşinci kez verilen Altın Sayfa Ödülü'nün sahibi ise Priscilla Mary Işın oldu. Her yıl farklı bir kategoride düzenlenen ve bu sene "yılın en iyi gastronomi kitabı"na verilen ödülün Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Gülhan Kara, Mehmet Yaşin, Nedim Atilla'dan oluşan seçici kurulu, ödülü, oybirliğiyle Priscilla Mary Işın'ın Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan "Gülbeşeker Türk Tatlıları Tarihi" adlı yapıtına verdi. Jüri, Anadolu mutfağının gelişimine ve tanıtımına katkılarından dolayı Ayşe Nilhan Aras'a da Özel Ödül verilmesini kararlaştırdı...

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Masumiyet Müzesi'ndeki vitrinlerden ve eşyalardan yapılmış bir seçme, Milano’daki Bagatti Valsecchi Müzesi’nde "Aşk, Müzeler, İlham" adlı bir sergide sergilenmeye başladı. Bagatti Valsecchi Müzesi yöneticisi Lucia Pini ve Laura Lombardi'nin küratörlüğünde gerçekleşen sergide İstanbul'daki müzede yer alan 29 kutunun replikaları yer alıyor.

Elele dergisinin yalnızca kadınlara verdiği ve “Hayata İmza Atan Kadınlar” sloganıyla düzenlenen Elele Avon Kadın Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Napoli romanları ile tanınan Elena Ferrante The Guardian gazetesi için haftalık köşe yazıları kaleme almaya hazırlanıyor. Ferrante, İtalyan gazeteci Claudio Gatti'nin Elena Ferrante müstear adını kullanan yazarın gerçek kimliğine ulaştığını iddia etmesinden bu yana sessizliğini koruyordu.

İthaki Yayınları tarafından kurulan ve atölye çalışmalarının yanı sıra söyleşiler de düzenleyen İthaki Akademi bu kez Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türkçede Polisiye Roman başlıklı bir söyleşi ile Seval Şahin'i konuk ediyor.

 

 

Geçen yıl nisan ayında, Ray Bradbury'nin kült eseri Fahrenheit 451'in HBO tarafından televizyona uyarlanacağı, bir televizyon filmi olarak karşımıza çıkacağı haberleri yayılmaya başlamıştı. İşte geçtiğimiz günlerde söz konusu filmden ilk fragman yayınlandı.

 

Söyleşi

Jean-Paul Didierlaurent ile söyleşi:


“Okunmayan kitap, ölü kitaptır. Bu yüzden ortadan kalkması mı gerekir?”

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.