Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

2009'UN 'EN İYİLER'İ BELLİ OLDUToplam oy: 293

Dünya Kitap Dergisi'nin geleneksel Dünya Kitap Ödülleri'nin 2009 yılı sonuçları ve bu yıl beşinci kez verilen Altın Sayfa Ödülü'nü kazananlar belli oldu. Dünya Kitap Ödülleri Seçici Kurulu toplantısında Oya Baydar, Sezer Duru ile Püren Özgören ve Everest Yayınları'na ödül verilmesi kararlaştırıldı. 2005'te her yıl farklı bir daldaki kitaba verilmek üzere konan ve bu sene "yılın en iyi gastronomi kitabı" kategorisinde düzenlenen Altın Sayfa Ödülü ise Priscilla Mary Işın'ın oldu, Ayşe Nilhan Aras'a ise Altın Sayfa Jüri Özel Ödülü verildi.

Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri'nden "Yılın Telif Kitabı Ödülü" için 2009 yılı içinde "Ayın Telif Kitabı" olarak belirlenen 21 kitap arasından seçim yapıldı. Osman Saffet Arolat, Semih Gümüş, Doğan Hızlan, Selim İleri, İlknur Özdemir, Faruk Şüyün, Tahsin Yücel, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi'den oluşan seçici kurul, "Yılın Telif Kitabı" ödülünü; Oya Baydar'ın Can Yayınları arasından çıkan "Çöplüğün Generali" adlı yapıtına oy çokluğuyla verdi.

"Yılın Çeviri Kitabı" ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde "Ayın Çeviri Kitabı" olarak seçilen 17 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülü, oy çokluğuyla Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan Thomas Bernhard'ın "Yürümek-Evet" çevirisi için Sezer Duru ile Everest Yayınları'ndan çıkan Junot Diaz'ın "Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı" çevirisi için Püren Özgören arasında paylaştırdı.

"Yılın Yayınevi" de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda oy çokluğuyla Everest Yayınları olarak belirlendi. Semih Gümüş ve Tahsin Yücel, mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadılar, oylarını yazılı olarak gönderdiler...

Dünya Kitap Dergisi tarafından bu yıl beşinci kez verilen Altın Sayfa Ödülü'nün sahibi ise Priscilla Mary Işın oldu. Her yıl farklı bir kategoride düzenlenen ve bu sene "yılın en iyi gastronomi kitabı"na verilen ödülün Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Gülhan Kara, Mehmet Yaşin, Nedim Atilla'dan oluşan seçici kurulu, ödülü, oybirliğiyle Priscilla Mary Işın'ın Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan "Gülbeşeker Türk Tatlıları Tarihi" adlı yapıtına verdi. Jüri, Anadolu mutfağının gelişimine ve tanıtımına katkılarından dolayı Ayşe Nilhan Aras'a da Özel Ödül verilmesini kararlaştırdı...

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hayranlarına müjde, Artemis Fowl evreni geri dönüyor! Maceranın göbeğinde, bu kez Artemis'in ikiz kardeşleri Beckett ve Myles yer alacak.

Dijital yayın platformu Netflix, yakın dönemde hayata geçireceği projeleri tanıtmak üzere Roma’da özel bir tanıtım gecesi düzenledi. Bir süredir Almanya, İspanya, Danimarka gibi pek çok farklı ülkede orijinal yapımları hayata geçiren Netflix, Türkiye yapımı ilk dizisi için de kolları sıvamıştı.

Türkiye’de tasarım denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Bülent Erkmen, hem sanat hem edebiyat dünyamızın görsel kültürünü derinden etkilemiş bir tasarımcı. Kitap tasarımına yön veren işleriyle de tanıdığımız Erkmen'in Akbank Sanat’ta açacağı “Remix” başlıklı sergi, Türkiye’nin kültürel üretiminin tarihini görmek açısından önem teşkil ediyor.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Pulitzer’in kazananları 16 Nisan’da New York’ta Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen bir törenle duyuruldu. 102. kez dağıtılan ödüller yine gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında verildi.

 

Artık rahatlıkla gelenekselleştiğini söyleyebileceğimiz Everest Yayınları "İlk Roman Yarışması"na başvurular başladı! Başvuru süreci, 15 Haziran’da sona erecek.

 

Her yıl yoğun bir katılımın gerçekleştiği açıklanan yarışmaya katılım koşulları şöyle:

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.