Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Amazon'un çok satanlar listesine girmek çok kolayToplam oy: 245

“Çok satan” kavramı son dönemde, yayıncılık sektörünün en büyük yalanlarından birini ifade eder hale geldi. The New York Times’taki listelerin gerçek satış rakamlarını yansıtmaması ya da yazarların kendi kitaplarını toptan satın almaları gibi hileler haricinde bu konuyla alakalı son derece sinsi bir başka durum daha var: Amazon’un çok satanlar listesi. Şöyle ki, Amazon’un son yıllarda sektördeki aslan payını elde etmesi sonucunda, kuruluşun çok satan olarak gösterdiği kitaplar, dünya genelinde çok satan olarak addediliyor; fakat ne yazık ki bu büyük bir hata. 

 

The Observer yazarlarından Brent Underwood, bu hatayı göstermek için geçen haftalarda ayağının fotoğrafını çekip siteye yükleyerek bir kitap oluşturdu ve bu kitabın birkaç saatte çok satan kitaplar listesinde bir numaraya çıkmasını sağladı. Üstelik kitabın yalnızca üç kopyasını satmış, bu üç kopyadan ikisini de bizzat kendisi satın almıştı. Nasıl mı? İşte adım adım bir “çok satan” olma serüveni:

 

1. Adım: Kitabın yazılması (2 saniye)

 

Sadece bir fotoğraf ve elbette bir başlık.

 

 

2. Adım: Kitabın Amazon’a yüklenmesi (3 dakika)

 

- Kitabın dahil olduğu kategorinin belirlenmesi: Underwood eserini "psikoloji" başlığı altında kategorilemiş.

 

- Kapak tasarımı: Amazon’un Cover Creator uygulaması ile kitabınız için istediğiniz tarzda bir kapak dizayn edebiliyorsunuz. Underwood’un belirlediği kapakta yine ayağının fotoğrafı vardı. 

 

- Amazon’dan gelecek onayı beklemek: Çok sancılı, gergin bir süreç. Amazon ya ayağını beğenmeseydi?

 

- Ve işlem tamam: Kitap Amazon’un devasa kütüphanesinde yerini aldı.

 

3. Adım: Arkadaşlardan kitabı satın almalarını rica etmek

 

Size kitapla alakalı fazla soru yöneltmeyecek, merak duygusu körelmiş ve uysal kişiler arasından seçmelisiniz.

 

4.Adım: Satışlar gerçekleşiyor.

 


 

5.Adım: Kitap 1 numaraya yerleşti! 

 

Yayına alındığı ilk birkaç saatte yüksek ivmeli bir satış grafiği yakalayan kitap çok satanlar arasındaki yerini buldu.

 

Kısacası, iş gören bir telefon ve biraz istek…Bu ikisi, kitabınızın çok satan listesine girmesi için yeterli. Peki, bu sizi bir yazar yapar mı? Galiba cevap çok açık.

 

 

Amazon dünyanın en büyük kitap perakendecisi. Bünyesinde 33 milyonun üzerinde kitap barındırıyor ve bunları dünyanın dört bir yanına dağıtıyor. 2014’te Amazon’a her 5 dakikada bir, yeni bir kitap yüklendi. Bu kitapların bir kısmı, Underwood’unki gibi, herhangi bir editör ya da yayıncı onayından geçmedi, yazarların bizzat kendileri tarafından satışa sunuldu.

 

 

 


 

 

* Kaynak: The Observer

 

* Çeviren: Özge Bölen

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kolombiya'nın dünyaya armağan ettiği ünlü yazar Gabriel García Márquez'in 1948 ile 2009 yılları arasındaki edebi faaliyetlerine ilişkin 40 kutudan oluşan arşivi iki yıl evvel Teksas Üniversitesi'ne satılmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kütüphanesi, İsveç çocuk edebiyatının seslerini İzmir'e taşıyor. Kent Kütüphanesi şimdilerde İsveç Çocuk Edebiyatı sergisine ev sahipliği yapıyor. Çocuk edebiyatında kültürlerarası buluşmayı sağlamak amacıyla düzenlenen sergide İsveç çocuk edebiyatı İzmirli çocuklarla buluşturulacak.

 

James Cameron'ın ünlü filmi Avatar'ın kendine has, kemikleşmiş bir hayran kitlesi olduğu bir gerçek. Filmin hayranları ilk filmin vizyona girdiği 2009 yılından bu yana büyük bir hevesle devam filmini bekliyor ve Jake ile Neytiri'nin yeni maceraları için sabırsızlanıyor.

Edebiyat alanındaki kariyeri 2007 yılında Nobel Edebiyat Ödülü ile taçlanan ve 2013 yılında hayatını kaybeden ünlü Britanyalı yazar Doris Lessing'in Nobel Edebiyat Ödülü madalyası satışa çıkıyor.

 

Charles Manson’ın hayatı ve tarikatından ilham alan Kızlar 2016 yılında yayımlanmasının ardından uzun bir süre çoksatanlar listelerinde kendine yer bulmuştu.

Söyleşi

İrem Çağıl ile söyleşi:


“Bize sunulan şey ‘iyi’ olmayınca ‘iyi olanı’ bizim arayıp bulmamız gerekiyor.”


Ece KARAAĞAÇ


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.