Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Amazon'un çok satanlar listesine girmek çok kolayToplam oy: 205

“Çok satan” kavramı son dönemde, yayıncılık sektörünün en büyük yalanlarından birini ifade eder hale geldi. The New York Times’taki listelerin gerçek satış rakamlarını yansıtmaması ya da yazarların kendi kitaplarını toptan satın almaları gibi hileler haricinde bu konuyla alakalı son derece sinsi bir başka durum daha var: Amazon’un çok satanlar listesi. Şöyle ki, Amazon’un son yıllarda sektördeki aslan payını elde etmesi sonucunda, kuruluşun çok satan olarak gösterdiği kitaplar, dünya genelinde çok satan olarak addediliyor; fakat ne yazık ki bu büyük bir hata. 

 

The Observer yazarlarından Brent Underwood, bu hatayı göstermek için geçen haftalarda ayağının fotoğrafını çekip siteye yükleyerek bir kitap oluşturdu ve bu kitabın birkaç saatte çok satan kitaplar listesinde bir numaraya çıkmasını sağladı. Üstelik kitabın yalnızca üç kopyasını satmış, bu üç kopyadan ikisini de bizzat kendisi satın almıştı. Nasıl mı? İşte adım adım bir “çok satan” olma serüveni:

 

1. Adım: Kitabın yazılması (2 saniye)

 

Sadece bir fotoğraf ve elbette bir başlık.

 

 

2. Adım: Kitabın Amazon’a yüklenmesi (3 dakika)

 

- Kitabın dahil olduğu kategorinin belirlenmesi: Underwood eserini "psikoloji" başlığı altında kategorilemiş.

 

- Kapak tasarımı: Amazon’un Cover Creator uygulaması ile kitabınız için istediğiniz tarzda bir kapak dizayn edebiliyorsunuz. Underwood’un belirlediği kapakta yine ayağının fotoğrafı vardı. 

 

- Amazon’dan gelecek onayı beklemek: Çok sancılı, gergin bir süreç. Amazon ya ayağını beğenmeseydi?

 

- Ve işlem tamam: Kitap Amazon’un devasa kütüphanesinde yerini aldı.

 

3. Adım: Arkadaşlardan kitabı satın almalarını rica etmek

 

Size kitapla alakalı fazla soru yöneltmeyecek, merak duygusu körelmiş ve uysal kişiler arasından seçmelisiniz.

 

4.Adım: Satışlar gerçekleşiyor.

 


 

5.Adım: Kitap 1 numaraya yerleşti! 

 

Yayına alındığı ilk birkaç saatte yüksek ivmeli bir satış grafiği yakalayan kitap çok satanlar arasındaki yerini buldu.

 

Kısacası, iş gören bir telefon ve biraz istek…Bu ikisi, kitabınızın çok satan listesine girmesi için yeterli. Peki, bu sizi bir yazar yapar mı? Galiba cevap çok açık.

 

 

Amazon dünyanın en büyük kitap perakendecisi. Bünyesinde 33 milyonun üzerinde kitap barındırıyor ve bunları dünyanın dört bir yanına dağıtıyor. 2014’te Amazon’a her 5 dakikada bir, yeni bir kitap yüklendi. Bu kitapların bir kısmı, Underwood’unki gibi, herhangi bir editör ya da yayıncı onayından geçmedi, yazarların bizzat kendileri tarafından satışa sunuldu.

 

 

 


 

 

* Kaynak: The Observer

 

* Çeviren: Özge Bölen

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Neil Gaiman, Terry Pratchett ile beraber kaleme aldıkları Kıyamet Gösterisi'ni televizyona uyarlacağını 2017 yılı başında duyurmuştuk.

Her Harry Potter hayranının J.K. Rowling'in kurduğu bu büyülü evrenin gerçek olmasını dilediği olmuştur. Şimdilerde Harry Potter evrenine bir adım daha yaklaşmak mümkün, zira Harry Potter'ın doğduğu ev satılıyor!

 

 

Yılın en iyi bilimkurgu/fantezi eserlerine verilen Hugo Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 2017 yılının kazananları geçtiğimiz cuma günü, Helsinki'de düzenlenen Worldcon kapsamında ilan edildi.

 

İthaki Akademi'nin yaz boyunca sürdüreceği söyleşilerin ağustos ayındaki ikinci konuğu Sedef Betil.

Stephen King'in aynı adlı romanından uyarlanan ve bir süredir merakla beklenen Bay Mercedes dizisinin ilk bölümü yayınlandı. Başrollerinde Brendan Gleeson ve Harry Treadaway'in yer aldığı; oyuncu kadrosunda ayrıca Mary-Louise Parker ve Holland Taylor gibi isimlere de rastladığımız dizinin hikayesi tam bir kedi fare oyunu.

Söyleşi

Gökhan Dumanlı ile söyleşi:"Zarafet ölmedi, görgüsüzlük popüler oldu."


Ece KARAAĞAÇ

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.