Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Costa Ödülleri Jon McGregor ve Gail Honeyman'ınToplam oy: 15

Britanya'nın en prestijli kitap ödüllerinden biri olan ve geçtiğimiz kasım ayında kısa listesi açıklanan Costa Ödülleri'nin kazananları belli oldu. Roman, çocuk kitabı, biyografi, şiir ve ilk roman dallarında verilen ödülün roman dalındaki kazananı Reservoir 13 romanıyla Jon McGregor olurken ilk roman ödülü ise Eleanor Oliphant is Completely Fine  adlı kitabıyla Gail Honeyman'ın oldu.

 

 

1971 yılından beri her yıl dağıtılan Costa Ödülleri'nin sahipleri 5.000 sterlin değerindeki para ödülünün de sahibi oluyor. Whitbread Kitap Ödülleri adı ile başlatılan ödüller Costa Coffee'nin 2006 yılında ödülün sponsorluğunu üstlenmesi ile Costa Ödülleri adını aldı. Costa Ödülleri'nin geçen yılki kazananları ise roman dalında Days Without End  adlı romanıyla Sebastian Barry ve ilk roman dalında Golden Hill adlı romanıyla Francis Spufford olmuştu.

 

Costa Ödülleri 2017 yılı kısa listesi için tıklayınız.

 

 

 


 

 

 

Kaynak: BBC

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Masumiyet Müzesi'ndeki vitrinlerden ve eşyalardan yapılmış bir seçme, Milano’daki Bagatti Valsecchi Müzesi’nde "Aşk, Müzeler, İlham" adlı bir sergide sergilenmeye başladı. Bagatti Valsecchi Müzesi yöneticisi Lucia Pini ve Laura Lombardi'nin küratörlüğünde gerçekleşen sergide İstanbul'daki müzede yer alan 29 kutunun replikaları yer alıyor.

Elele dergisinin yalnızca kadınlara verdiği ve “Hayata İmza Atan Kadınlar” sloganıyla düzenlenen Elele Avon Kadın Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Napoli romanları ile tanınan Elena Ferrante The Guardian gazetesi için haftalık köşe yazıları kaleme almaya hazırlanıyor. Ferrante, İtalyan gazeteci Claudio Gatti'nin Elena Ferrante müstear adını kullanan yazarın gerçek kimliğine ulaştığını iddia etmesinden bu yana sessizliğini koruyordu.

İthaki Yayınları tarafından kurulan ve atölye çalışmalarının yanı sıra söyleşiler de düzenleyen İthaki Akademi bu kez Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türkçede Polisiye Roman başlıklı bir söyleşi ile Seval Şahin'i konuk ediyor.

 

 

Geçen yıl nisan ayında, Ray Bradbury'nin kült eseri Fahrenheit 451'in HBO tarafından televizyona uyarlanacağı, bir televizyon filmi olarak karşımıza çıkacağı haberleri yayılmaya başlamıştı. İşte geçtiğimiz günlerde söz konusu filmden ilk fragman yayınlandı.

 

Söyleşi

Jean-Paul Didierlaurent ile söyleşi:


“Okunmayan kitap, ölü kitaptır. Bu yüzden ortadan kalkması mı gerekir?”

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.