Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Dünyaca ünlü sanatçıların çizimleri açık artırmadaToplam oy: 72

Dünyaca ünlü sanatçıların ellerinden çıkan ve dünya edebiyatının klasikleşen eserleri için tasarlanan el yapımı çizimler House of Illustration yararına satışa çıkıyor.

 

Farklı disiplinlerden otuzdan fazla sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek açık artırmada hayli ünlü ve önemli isimler de yer alıyor. Her sanatçıdan bir kitap seçmesi istenen proje kapsamında ünlü çizer Quentin Blake Victor Hugo imzalı Notre Dame'ın Kamburu'nu seçerken Peter Blake karşımıza Lewis Carroll'ın ünlü karakteri Alice'in bir portresiyle çıkıyor. İskoç aktör ve yönetmen Peter Capaldi ise Franz Kafka'nın Dönüşüm romanının ana karakteri Gregor Samsa'dan ilham alan bir eser koyuyor ortaya.

 

 

 

(Peter Blake'in Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden için yaptığı çizim)

 

Katılımcılar arasında dikkat çeken bir diğer isimse Neil Gaiman. Gaiman proje kapsamında Ray Bradbury'nin ünlü romanı Fahrenheit 451'i ele alacak. Esasen ilk tercihinin George Orwell imzalı Hayvan Çiftliği olduğunu, ancak Hayvan Çiftliği'nin ünlü illüstratör Shaun Tan tarafından alınması üzerine Fahrenheit 451'de karar kıldığını söyleyen yazar Hayvan Çiftliği'ne dair bir çocukluk anısını ise şöyle aktarıyor:

 

"Hayvan Çiftliği ile tanışmam kazara oldu. Annemiz bu kitabı sekiz yaşındaki bana ve yedi yaşındaki erkek kardeşime bunun herhangi bir çocuk kitabı olduğunu düşünerek okurdu. Daha sonra okumayı bırakmak istedi ama biz ona hikayenin kasvetli ve tuhaf sonuna dek devam etmesi için yalvardık. Hayvan Çiftliği bir hikaye anlatıcısı olarak benim eserlerimdeki en derin bilinçaltı etkiye sahip kitap olmayı sürdürüyor; bu absürt fantazya bize insan doğası, zamanın kayıtsızlığı, mekan ve politik renkler hakkındaki temel gerçekleri anlatıyor."

 

 

 

 


 

 

 

 

Kaynak: The Guardian

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türkiye'den ve Birleşik Krallık'tan yazarlar arasında köprü kurmayı, her iki ülke edebiyatı arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı hedefleyen “Keşfet” projesi hayata geçti.

Bir tür gezici yazarlık okulu hüvviyeti kazanan “Yazmanın İncelikleri” seminerleri, Beykoz Üniversitesi’nden sonra bu kez İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne konuk oluyor. Edebiyata ve kurmacaya, yazma deneyimine ilgi duyan her yaştan kişiye hitap eden bu kapsamlı seminer dizisi, farklı disiplinlerde kalem oynatan, deneyimli yazarlardan oluşan geniş bir kadroya sahip.

Kütüphane düşkünleri için binanın mimarisi de aslında ayrı bir önem taşır. Mimari, atmosferi değiştirir, atmosfer de içindekilerin ruh halini ve okuma ritimlerini... Artvin Çoruh Üniversitesi, tüm kitap tutkunlarının gönlünü çalacak bir projeye imza atmış görünüyor: Şekli üst üste konulmuş kitapları anımsatan bir kütüphane!

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de düzenlenen, artık gelenekselleşmiş klasik müzik konserleri, bahar döneminde “Shakespeare ve Müzik” başlıklı bir etkinliğe sahne olacak. Shakespeare’in farklı oyun ve sonelerinden metinlerarası kolaj yöntemiyle hazırlanan “Shakespeare Perisi” adlı program 21 Mart Çarşamba günü 19:30’da dinleyicilerle buluşacak.

İstanbul Kadıköy Belediyesi, tiyatro yazınının duayen ismi Haldun Taner’in 103. yaş günü olan 16 Mart’ta Haldun Taner Müze Evi’nin açılışını gerçekleştirecek.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.