Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Dünyaca ünlü sanatçıların çizimleri açık artırmadaToplam oy: 18

Dünyaca ünlü sanatçıların ellerinden çıkan ve dünya edebiyatının klasikleşen eserleri için tasarlanan el yapımı çizimler House of Illustration yararına satışa çıkıyor.

 

Farklı disiplinlerden otuzdan fazla sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek açık artırmada hayli ünlü ve önemli isimler de yer alıyor. Her sanatçıdan bir kitap seçmesi istenen proje kapsamında ünlü çizer Quentin Blake Victor Hugo imzalı Notre Dame'ın Kamburu'nu seçerken Peter Blake karşımıza Lewis Carroll'ın ünlü karakteri Alice'in bir portresiyle çıkıyor. İskoç aktör ve yönetmen Peter Capaldi ise Franz Kafka'nın Dönüşüm romanının ana karakteri Gregor Samsa'dan ilham alan bir eser koyuyor ortaya.

 

 

 

(Peter Blake'in Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden için yaptığı çizim)

 

Katılımcılar arasında dikkat çeken bir diğer isimse Neil Gaiman. Gaiman proje kapsamında Ray Bradbury'nin ünlü romanı Fahrenheit 451'i ele alacak. Esasen ilk tercihinin George Orwell imzalı Hayvan Çiftliği olduğunu, ancak Hayvan Çiftliği'nin ünlü illüstratör Shaun Tan tarafından alınması üzerine Fahrenheit 451'de karar kıldığını söyleyen yazar Hayvan Çiftliği'ne dair bir çocukluk anısını ise şöyle aktarıyor:

 

"Hayvan Çiftliği ile tanışmam kazara oldu. Annemiz bu kitabı sekiz yaşındaki bana ve yedi yaşındaki erkek kardeşime bunun herhangi bir çocuk kitabı olduğunu düşünerek okurdu. Daha sonra okumayı bırakmak istedi ama biz ona hikayenin kasvetli ve tuhaf sonuna dek devam etmesi için yalvardık. Hayvan Çiftliği bir hikaye anlatıcısı olarak benim eserlerimdeki en derin bilinçaltı etkiye sahip kitap olmayı sürdürüyor; bu absürt fantazya bize insan doğası, zamanın kayıtsızlığı, mekan ve politik renkler hakkındaki temel gerçekleri anlatıyor."

 

 

 

 


 

 

 

 

Kaynak: The Guardian

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1985 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Fransız yazar Claude Simon'un romanı tam 19 yayıncı tarafından reddedildi!

 

Günden güne gelişen yapay zeka teknolojisi insanoğlunu şaşırtmaya devam ediyor. Harry Potter hayranlarının sıkça karşılaştığı ve aşina olduğu hayran kurgularına bir yenisi eklendi, fakat bir farkla: Bu hikayenin yazarı bir yapay zeka!

 

Ankara'daki Goethe-Institut, yarın, ilgi çekici bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor. Türkçeye de Mavi Liste, Münih Komplosu ve Koruyan El isimli romanları çevrilen başarılı siyasi polisiye yazarı Wolfgang Schorlau, Sevin Okyay ile "Türkiye ve Almanya Boyutuyla Siyasi Polisiye Edebiyatı" üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

Mixer, SabitFikir okurlarının illüstrasyonlarıyla yakından tanıdığı Gökçe İrten’in kentsel dönüşüm ve bunun bireyler üzerinde yarattığı hissiyata odaklanan kişisel sergisi “Muhit”i, 15 Aralık itibariyle izleyiciyle buluşturuyor.

Kolombiya'nın dünyaya armağan ettiği ünlü yazar Gabriel García Márquez'in 1948 ile 2009 yılları arasındaki edebi faaliyetlerine ilişkin 40 kutudan oluşan arşivi iki yıl evvel Teksas Üniversitesi'ne satılmıştı.

Söyleşi

İrem Çağıl ile söyleşi:


“Bize sunulan şey ‘iyi’ olmayınca ‘iyi olanı’ bizim arayıp bulmamız gerekiyor.”


Ece KARAAĞAÇ


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.