Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Junot Díaz bu kez çocuklar için yazıyorToplam oy: 27

Pulitzer Ödülü sahibi yazar Junot Díaz bu kez çocuklar için yazıyor! Yazarın Islandborn isimli resimli bir çocuk kitabı kaleme aldığı ve kitabın 13 Mart 2018'de yayımlanacağı kitabın yayıncısı Penguin Young Readers tarafından duyuruldu.

 

Türkçede Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin adlı kitabıyla tanıdığımız yazar geçmişte vaftiz kızlarına verdiği sözü, her ne kadar vaftiz kızları şimdilerde 20'li yaşlarda olsa da, yerine getirmişe benziyor. "Vaftiz kızlarım henüz küçükken onlara benzeyen çocuklar hakkında bir çocuk kitabı yazmamı istemişlerdi. Benim bundan anladığım aileleri şimdilerde bulundukları yere gelmek için kıtalar aşmış; okumayı, resim çizmeyi ve sorular sormayı seven aşırı meraklı çocuklar hakkında yazmak," diyor Díaz yaptığı açıklamada.

 

 

 

Islandborn, Dominik Cumhuriyeti'nde doğan ve henüz bebekken oradan ayrılan Lola adlı bir kızı konu ediniyor. Ailesinin geldiği yeri çizmesi istenen bir okul ödevi karşısında Lola akrabalarının kimi eğlenceli, kimi ise trajik anıları ile ada hakkında yeni şeyler öğreniyor.

 

Dominik Cumhuriyet'inde doğup New Jersey'de büyüyen Junot Díaz'ın kişisel deneyimlerine de dayanan Islandborn'un çizimleri ise çizgilerine The New Yorker, Wired ve The New York Times gibi mecralarda da rastladığımız, Kolombiyalı çizer Leo Espinosa'ya emanet.

 

 


 

 

Kaynak: Huffington Post

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Kuzguncuk'ta bulunan Nail Kitabevi, "Güncel Edebiyat Buluşmaları"na da ev sahipliği yapıyor. Güncel Edebiyat Buluşmaları bu haftasonu üç konuk birden ağırlıyor.

 

Geçmişi, kitap sayısı, koleksiyonları ve derleme kütüphanesi ile Türkiye’nin en önemli kütüphanelerinden biri olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi artık 24 saat hizmet veriyor. Geçtiğimiz nisan ayında çalışma saatlerini artırarak 08:00-22:30 arasında hizmet vermeye başlayan kütüphane bundan böyle 24 saat açık olacak.

 

Harper Lee'nin Amerika Birleşik Devletleri'nin güney eyaletlerinde yaşanan ırkçılığı konu edindiği Bülbülü Öldürmek adlı romanı, Missisippi'de bir lisenin müfredatından çıkarıldı.

Okuyucusunu kitapların yakıldığı bir dünyaya götüren Fahrenheit 451 aynı zamanda modern bir klasik olarak kabul ediliyor; ve tasarımcıların da hayli ilgisini çekiyor. Fahrenheit 451 için geçtiğimiz günlerde yapılan bir tasarım var ki bir hayli ilginç.

 

İngilizce yazılmış romanlara verilen prestijli Man Booker Ödülü'nün bu yılki kazananı George Saunders oldu. George Saunders ödüle, Türkçeye de Arafta ismiyle çevrilen romanı Lincoln in the Bardo ile layık görüldü.

Söyleşi

Serhat Tolga Yıkıcı ve Ayşegül Kirpiksiz ile söyleşi:


 “Wattpad genç okuru daha iyi anlamamıza imkan veriyor.”


Ece KARAAĞAÇ

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.