Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Junot Díaz bu kez çocuklar için yazıyorToplam oy: 35

Pulitzer Ödülü sahibi yazar Junot Díaz bu kez çocuklar için yazıyor! Yazarın Islandborn isimli resimli bir çocuk kitabı kaleme aldığı ve kitabın 13 Mart 2018'de yayımlanacağı kitabın yayıncısı Penguin Young Readers tarafından duyuruldu.

 

Türkçede Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin adlı kitabıyla tanıdığımız yazar geçmişte vaftiz kızlarına verdiği sözü, her ne kadar vaftiz kızları şimdilerde 20'li yaşlarda olsa da, yerine getirmişe benziyor. "Vaftiz kızlarım henüz küçükken onlara benzeyen çocuklar hakkında bir çocuk kitabı yazmamı istemişlerdi. Benim bundan anladığım aileleri şimdilerde bulundukları yere gelmek için kıtalar aşmış; okumayı, resim çizmeyi ve sorular sormayı seven aşırı meraklı çocuklar hakkında yazmak," diyor Díaz yaptığı açıklamada.

 

 

 

Islandborn, Dominik Cumhuriyeti'nde doğan ve henüz bebekken oradan ayrılan Lola adlı bir kızı konu ediniyor. Ailesinin geldiği yeri çizmesi istenen bir okul ödevi karşısında Lola akrabalarının kimi eğlenceli, kimi ise trajik anıları ile ada hakkında yeni şeyler öğreniyor.

 

Dominik Cumhuriyet'inde doğup New Jersey'de büyüyen Junot Díaz'ın kişisel deneyimlerine de dayanan Islandborn'un çizimleri ise çizgilerine The New Yorker, Wired ve The New York Times gibi mecralarda da rastladığımız, Kolombiyalı çizer Leo Espinosa'ya emanet.

 

 


 

 

Kaynak: Huffington Post

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kolombiya'nın dünyaya armağan ettiği ünlü yazar Gabriel García Márquez'in 1948 ile 2009 yılları arasındaki edebi faaliyetlerine ilişkin 40 kutudan oluşan arşivi iki yıl evvel Teksas Üniversitesi'ne satılmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kütüphanesi, İsveç çocuk edebiyatının seslerini İzmir'e taşıyor. Kent Kütüphanesi şimdilerde İsveç Çocuk Edebiyatı sergisine ev sahipliği yapıyor. Çocuk edebiyatında kültürlerarası buluşmayı sağlamak amacıyla düzenlenen sergide İsveç çocuk edebiyatı İzmirli çocuklarla buluşturulacak.

 

James Cameron'ın ünlü filmi Avatar'ın kendine has, kemikleşmiş bir hayran kitlesi olduğu bir gerçek. Filmin hayranları ilk filmin vizyona girdiği 2009 yılından bu yana büyük bir hevesle devam filmini bekliyor ve Jake ile Neytiri'nin yeni maceraları için sabırsızlanıyor.

Edebiyat alanındaki kariyeri 2007 yılında Nobel Edebiyat Ödülü ile taçlanan ve 2013 yılında hayatını kaybeden ünlü Britanyalı yazar Doris Lessing'in Nobel Edebiyat Ödülü madalyası satışa çıkıyor.

 

Charles Manson’ın hayatı ve tarikatından ilham alan Kızlar 2016 yılında yayımlanmasının ardından uzun bir süre çoksatanlar listelerinde kendine yer bulmuştu.

Söyleşi

İrem Çağıl ile söyleşi:


“Bize sunulan şey ‘iyi’ olmayınca ‘iyi olanı’ bizim arayıp bulmamız gerekiyor.”


Ece KARAAĞAÇ


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.