Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Junot Díaz bu kez çocuklar için yazıyorToplam oy: 19

Pulitzer Ödülü sahibi yazar Junot Díaz bu kez çocuklar için yazıyor! Yazarın Islandborn isimli resimli bir çocuk kitabı kaleme aldığı ve kitabın 13 Mart 2018'de yayımlanacağı kitabın yayıncısı Penguin Young Readers tarafından duyuruldu.

 

Türkçede Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin adlı kitabıyla tanıdığımız yazar geçmişte vaftiz kızlarına verdiği sözü, her ne kadar vaftiz kızları şimdilerde 20'li yaşlarda olsa da, yerine getirmişe benziyor. "Vaftiz kızlarım henüz küçükken onlara benzeyen çocuklar hakkında bir çocuk kitabı yazmamı istemişlerdi. Benim bundan anladığım aileleri şimdilerde bulundukları yere gelmek için kıtalar aşmış; okumayı, resim çizmeyi ve sorular sormayı seven aşırı meraklı çocuklar hakkında yazmak," diyor Díaz yaptığı açıklamada.

 

 

 

Islandborn, Dominik Cumhuriyeti'nde doğan ve henüz bebekken oradan ayrılan Lola adlı bir kızı konu ediniyor. Ailesinin geldiği yeri çizmesi istenen bir okul ödevi karşısında Lola akrabalarının kimi eğlenceli, kimi ise trajik anıları ile ada hakkında yeni şeyler öğreniyor.

 

Dominik Cumhuriyet'inde doğup New Jersey'de büyüyen Junot Díaz'ın kişisel deneyimlerine de dayanan Islandborn'un çizimleri ise çizgilerine The New Yorker, Wired ve The New York Times gibi mecralarda da rastladığımız, Kolombiyalı çizer Leo Espinosa'ya emanet.

 

 


 

 

Kaynak: Huffington Post

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Neil Gaiman, Terry Pratchett ile beraber kaleme aldıkları Kıyamet Gösterisi'ni televizyona uyarlacağını 2017 yılı başında duyurmuştuk.

Her Harry Potter hayranının J.K. Rowling'in kurduğu bu büyülü evrenin gerçek olmasını dilediği olmuştur. Şimdilerde Harry Potter evrenine bir adım daha yaklaşmak mümkün, zira Harry Potter'ın doğduğu ev satılıyor!

 

 

Yılın en iyi bilimkurgu/fantezi eserlerine verilen Hugo Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 2017 yılının kazananları geçtiğimiz cuma günü, Helsinki'de düzenlenen Worldcon kapsamında ilan edildi.

 

İthaki Akademi'nin yaz boyunca sürdüreceği söyleşilerin ağustos ayındaki ikinci konuğu Sedef Betil.

Stephen King'in aynı adlı romanından uyarlanan ve bir süredir merakla beklenen Bay Mercedes dizisinin ilk bölümü yayınlandı. Başrollerinde Brendan Gleeson ve Harry Treadaway'in yer aldığı; oyuncu kadrosunda ayrıca Mary-Louise Parker ve Holland Taylor gibi isimlere de rastladığımız dizinin hikayesi tam bir kedi fare oyunu.

Söyleşi

Gökhan Dumanlı ile söyleşi:"Zarafet ölmedi, görgüsüzlük popüler oldu."


Ece KARAAĞAÇ

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.