Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Kadıköy'de edebiyat, sinema ve felsefe söyleşileriToplam oy: 32

Kadıköy'deki Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK), bu aydan itibaren, "Sinema ve Felsefe" başlıklı bir söyleşi dizisi başlıyor... "TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri" adı altında Üniversitesi iş birliğiyle İoanna Kuçuradi tarafından hazırlanan "Sinema ve Felsefe" söyleşileri, 7 Şubat-18 Nisan tarihleri arasında her çarşamba günü 18:30'da...

 

Sinemanın felsefeyle ilişkisinin inceleneceği üç aylık söyleşi programına çeşitli üniversitelerin Felsefe ve Sinema-Televizyon bölümlerinden akademisyenler konuşmacı olarak dahil olacak. Tüm söyleşilerin ücretsiz olduğu etkinlikler için giriş kartları bir hafta önce TESAK Danışma'dan alınabilir.


Sinema ve Felsefe Söyleşilerinin şubat ayı ayrıntılı programı şöyle:


07 Şubat 2018 Çarşamba 18:30
SİNEMA VE FELSEFE

Prof. Dr. İoanna Kuçuradi Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü


14 Şubat 2018 Çarşamba 18:30
TARKOVSKİ SİNEMASINDA ETİK

Yrd. Doç. Dr. Elif Nuyan Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü


21 Şubat 2018 Çarşamba 18:30
SANAT FELSEFESI VE SINEMA SANATI

Prof. Dr. Abdullah Kaygı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

 

28 Şubat 2018 Çarşamba 18:30SİNEMADA FELSEFE SORUNLARI:
ÖMER KAVUR’UN “ANAYURT OTELI”NE FELSEFEYLE BAKMAK

Prof. Dr. Işık Eren Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

 

 

Edebiyat söyleşileri de sürüyor

 

TESAK’ta geçtiğimiz yılın kasıl ayında başlayan "Perşembe Edebiyat" söyleşileri de devam ediyor. Söyleşilerde her hafta bir edebiyat eseri metin çözümlemesi, açıklama ve yorumlamalarla ele alınıyor. Edebiyat söyleşilerinin şubat ayı ayrıntılı programı ise şöyle:


01 Şubat Perşembe 18:30
Selahattin Özpalabıyıklar Editör, çevirmen.
Paul Muldoon: Çağının ve Sonrasının Şairi


08 Şubat Perşembe 18:30

Jale Parla Akademisyen, edebiyat araştırmacısı, yazar.
“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” Odağında Ahmet Hamdi Tanpınar


15 Şubat Perşembe 18:30
Özdemir İnce Şair, yazar, gazeteci.
Şiirde Devrim: A. Bertrand - Lautréamont –Rimbaud


22 Şubat Perşembe 18:30
Enis Batur Yazar, şair, yayıncı.
“Yeni Şiirler” Odağında Oktay Rifat

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Psikoterapist, öğretim üyesi, mesleki ve kurgu kitapların yazarı, radyo programcısı, hatta DJ..." Çeşitli kimlikleriyle ülkemizin kültür hayatına önemli katkılarda bulunmuş olan Engin Geçtan'ın aramızdan ayrıldığının haberini almanın üzüntüsü içindeyiz.

 

Yapıtlarının telif haklarını temsil eden ONK Ajans'tan bugün yapılan açıklamaya göre, Suat Derviş’in Ankara Mahpusu ve Yalının Gölgeleri (devamı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Karadeniz Kitap Fuarı, 20-25 Şubat tarihleri arasında TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor.

 

Türkiye’de hızla büyüyen çizgi roman pazarının dört yayıncısı (Yapı Kredi Yayınları, JBC Yayıncılık, Çizgi Düşler ve Arkabahçe), dünyanın en büyük İngilizce çizgi roman yayıncılarından biri kabul edilen DC Comics’in “REBIRTH” girişimini hayran kitleleriyle buluşturmak için bir araya geliyor.

 

“Yazmanın İncelikleri”ni, yurt dışında örneklerini çokça gördüğümüz yazarlık okullarının bir benzeri olarak nitelendirebiliriz. Gülşah Elikbank ve Sedat Demir’in yöneticiliği ile akademisyenler Nüket Güz, Pınar Seden Meral ve Levent Yılmazok’un danışmanlığında yürütülecek eğitimlerde katılımcılar roman, öykü yazmanın inceliklerini işin ustalarından öğrenecekler.

 

Söyleşi

Zeynep Şen

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.