Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Kadıköy'de edebiyat, sinema ve felsefe söyleşileriToplam oy: 64

Kadıköy'deki Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK), bu aydan itibaren, "Sinema ve Felsefe" başlıklı bir söyleşi dizisi başlıyor... "TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri" adı altında Üniversitesi iş birliğiyle İoanna Kuçuradi tarafından hazırlanan "Sinema ve Felsefe" söyleşileri, 7 Şubat-18 Nisan tarihleri arasında her çarşamba günü 18:30'da...

 

Sinemanın felsefeyle ilişkisinin inceleneceği üç aylık söyleşi programına çeşitli üniversitelerin Felsefe ve Sinema-Televizyon bölümlerinden akademisyenler konuşmacı olarak dahil olacak. Tüm söyleşilerin ücretsiz olduğu etkinlikler için giriş kartları bir hafta önce TESAK Danışma'dan alınabilir.


Sinema ve Felsefe Söyleşilerinin şubat ayı ayrıntılı programı şöyle:


07 Şubat 2018 Çarşamba 18:30
SİNEMA VE FELSEFE

Prof. Dr. İoanna Kuçuradi Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü


14 Şubat 2018 Çarşamba 18:30
TARKOVSKİ SİNEMASINDA ETİK

Yrd. Doç. Dr. Elif Nuyan Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü


21 Şubat 2018 Çarşamba 18:30
SANAT FELSEFESI VE SINEMA SANATI

Prof. Dr. Abdullah Kaygı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

 

28 Şubat 2018 Çarşamba 18:30SİNEMADA FELSEFE SORUNLARI:
ÖMER KAVUR’UN “ANAYURT OTELI”NE FELSEFEYLE BAKMAK

Prof. Dr. Işık Eren Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

 

 

Edebiyat söyleşileri de sürüyor

 

TESAK’ta geçtiğimiz yılın kasıl ayında başlayan "Perşembe Edebiyat" söyleşileri de devam ediyor. Söyleşilerde her hafta bir edebiyat eseri metin çözümlemesi, açıklama ve yorumlamalarla ele alınıyor. Edebiyat söyleşilerinin şubat ayı ayrıntılı programı ise şöyle:


01 Şubat Perşembe 18:30
Selahattin Özpalabıyıklar Editör, çevirmen.
Paul Muldoon: Çağının ve Sonrasının Şairi


08 Şubat Perşembe 18:30

Jale Parla Akademisyen, edebiyat araştırmacısı, yazar.
“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” Odağında Ahmet Hamdi Tanpınar


15 Şubat Perşembe 18:30
Özdemir İnce Şair, yazar, gazeteci.
Şiirde Devrim: A. Bertrand - Lautréamont –Rimbaud


22 Şubat Perşembe 18:30
Enis Batur Yazar, şair, yayıncı.
“Yeni Şiirler” Odağında Oktay Rifat

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Fantazya ve bilimkurgu camiasının en önemli ödülllerinden Nebula’nın sahipleri belli oldu. 2017 yılında yayımlanan yapıtların değerlendirilmeye alındığı yarışmada, yılın en iyi romanı ödülü N.K. Jemisin’in oldu.

Ayfer Tunç'u Alman yazar Matthias Göritz ile bir araya getiren "Sanat ve Ticaret - Özel alan ile politik alanın anlatımda uğradığı değişim" başlıklı etkinlikte, iki yazar, kendi romanlarında sıkça sorguladıkları temalar üzerinden bir diyalog gerçekleştirecek ve son kitaplarını tanıtacak.

 

20. yüzyılın en önemli edebiyatçılarından, Pastoral Amerika, Portnoy'un Feryadı gibi unutulmaz eserlere imza atmış ABD'li yazar Philip Roth 85 yaşında hayatını kaybetti.

 

2005 yılından bu yana düzenlenen ve uluslararası edebiyat ödülleri arasında oldukça prestijli bir yere sahip olan Uluslararası Man Booker Ödülü'nün bu yılki sahibi Flights adlı romanıyla Polonyalı yazar Olga Tokarczuk oldu. Tokarczuk, 50.000 sterlin değerindeki ödülü, romanı İngilizceye çeviren Jennifer Croft ile paylaşacak.

Hepimiz biliyoruz ki coğrafya sadece sınırlardan ibaret değildir. Sınırları oluşturan ideoloji ve politikalar edebiyatta da yansımalarını bulur. Kimi zaman politikanın yarattığı sınırlar edebiyatta bambaşka şekillerde ortaya çıkar kimi zaman da edebiyat bu sınırların keskinleştirilmesine, mekanın mümkün olduğunca politikleşmesine hizmet eder.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.