Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Oscar Wilde'ın hayatı film oluyorToplam oy: 213

İngiliz oyuncu Rupert Everett senaryosunu kendi yazdığı ve Oscar Wildeın hayatının anlatılacağı film için yönetmen koltuğuna oturuyor.

 

Şubat ayında !F İstanbul’un konuğu olarak Türkiye’ye gelen ve Yeni Bir Dünya İçin Sinema Ödülü’ne değer görülen İngiliz oyuncu Rupert Everett, ilk yönetmenlik denemesinde Oscar Wilde’ın hayatını beyazperdeye aktaracağını açıkladı. Everett’in senaryosunu yazacağı ve başrolde yer alacağı filmde, Colin Firth, Edward Fox, Emily Watson ve Tom Wilkinson gibi rüştünü ispatlamış oyuncular rol alacak.

 

Wilde’ın Mutlu Prens (The Happy Prince) adlı kitabından hareketle adının  Mutlu Prens (The Happy Prince) olması beklenen film, trajik dokunuşlara da yer veren bir komedi filmi olarak tasarlanıyor. Wilde’ın son günleri ve hayatı boyunca yaptığı hatalar, yazarın imzası haline gelen mizahi dille beyazperdeye uyarlanacak. Rupert Everett, Oscar Wilde’ın aynı adlı kitaplarından beyazperdeye aktarılan Aşkın Önemi (The Importance of Being Earnest) ve İdeal Bir Koca (An Ideal Husband) adlı filmlerde de yer almıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Taraf

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Amerika’nın Ulusal Kitap Ödülü, bundan böyle "çeviri edebiyat" adı altında yeni bir ödül kategorisi oluşturacağını açıkladı. Kurgu ve kurgu dışı olmak üzere bu sene ilk kazananları seçilecek olan bu yeni ödül kategorisinin başvuru tarihi 7 Mart. Ödül hem yazara hem de çevirmene verilecek.

"Psikoterapist, öğretim üyesi, mesleki ve kurgu kitapların yazarı, radyo programcısı, hatta DJ..." Çeşitli kimlikleriyle ülkemizin kültür hayatına önemli katkılarda bulunmuş olan Engin Geçtan'ın aramızdan ayrıldığının haberini almanın üzüntüsü içindeyiz.

 

Yapıtlarının telif haklarını temsil eden ONK Ajans'tan bugün yapılan açıklamaya göre, Suat Derviş’in Ankara Mahpusu ve Yalının Gölgeleri (devamı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Karadeniz Kitap Fuarı, 20-25 Şubat tarihleri arasında TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor.

 

Türkiye’de hızla büyüyen çizgi roman pazarının dört yayıncısı (Yapı Kredi Yayınları, JBC Yayıncılık, Çizgi Düşler ve Arkabahçe), dünyanın en büyük İngilizce çizgi roman yayıncılarından biri kabul edilen DC Comics’in “REBIRTH” girişimini hayran kitleleriyle buluşturmak için bir araya geliyor.

 

Söyleşi

Zeynep Şen

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.