Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Oscar Wilde'ın hayatı film oluyorToplam oy: 267

İngiliz oyuncu Rupert Everett senaryosunu kendi yazdığı ve Oscar Wildeın hayatının anlatılacağı film için yönetmen koltuğuna oturuyor.

 

Şubat ayında !F İstanbul’un konuğu olarak Türkiye’ye gelen ve Yeni Bir Dünya İçin Sinema Ödülü’ne değer görülen İngiliz oyuncu Rupert Everett, ilk yönetmenlik denemesinde Oscar Wilde’ın hayatını beyazperdeye aktaracağını açıkladı. Everett’in senaryosunu yazacağı ve başrolde yer alacağı filmde, Colin Firth, Edward Fox, Emily Watson ve Tom Wilkinson gibi rüştünü ispatlamış oyuncular rol alacak.

 

Wilde’ın Mutlu Prens (The Happy Prince) adlı kitabından hareketle adının  Mutlu Prens (The Happy Prince) olması beklenen film, trajik dokunuşlara da yer veren bir komedi filmi olarak tasarlanıyor. Wilde’ın son günleri ve hayatı boyunca yaptığı hatalar, yazarın imzası haline gelen mizahi dille beyazperdeye uyarlanacak. Rupert Everett, Oscar Wilde’ın aynı adlı kitaplarından beyazperdeye aktarılan Aşkın Önemi (The Importance of Being Earnest) ve İdeal Bir Koca (An Ideal Husband) adlı filmlerde de yer almıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Taraf

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Bursa Nilüfer Belediyesi 2013 yılında Sabahattin Ali anısına başlattığı "Yılın Yazarı" başlıklı öykü ödüllerini bu sene Sevgi Soysal ile devam ettiriyor. Genç öykücüleri yazmaya teşvik eden yarışma geçtiğimiz yıllarda Orhan Kemal ve Yaşar Kemal gibi isimleri de anmıştı.

 

Kayıp Kız ile bir anda tüm dünyada tanınan, romanın David Fincher imzalı sinema uyarlamasıyla popülaritesi daha da artan Gillian Flynn’in Sharp Objects adlı romanı iddialı bir projeyle televizyon ekranlarına geliyor.

 

European Design Awards 2008’den bu yana, illüstrayon, tipografi, dijital tasarım gibi 7 ana kategoride 35 farklı ödülün dağıtıldığı bir tasarım yarışması. Bu yıl Oslo'da düzenlenen ödül töreninde, edebiyat dünyasından tanıdığımız üç tasarımcının ismi öne çıktı.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.