Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Psikanalitik Edebiyat Okumaları başlıyorToplam oy: 110

Psikoterapist Tuğçe Isıyel yönetiminde gerçekleştirilen Psikanalitik Edebiyat Okumaları atölyesi 21 Kasım'da başlıyor. Katılımcılarını bilindışı rüyalar, savunma mekanizmaları, aktarım ilişkisi, id-ego-süperego, kastrasyon gibi psikanalizin temel kavramlarıyla tanıştırmanın yanı sıra yazar ile eseri arasındaki psikodinamik faktörleri, bilinçdışının metin üzerinden işleyişini, bir metnin psikanalitik bakışla nasıl yorumlanabileceğini de irdelemeyi amaçlayan atölye süreç boyunca Türkçe edebiyatın çeşitli metinlerinden de faydalanacak.

 

Toplam 6 hafta sürecek ve her hafta salı günleri gerçekleştirilecek olan atölyenin programı ise şu şekilde:

 

 

 

1. Hafta: Yaratma süreçleri, psikanaliz kuramı ve temel kavramlar

 

2. Hafta: Rüyalar

 

3. Hafta: Savunma mekanizmaları

 

4. Hafta: Lacan ve temel kavramları

 

5. Hafta: Çeşitli metinlerin psikanalitik açıdan okunması ve çözümlenmesi - 1

 

6. Hafta: Çeşitli metinlerin psikanalitik açıdan okunması ve çözümlenmesi - 2

 

 

Filika Psikolojik Danışmanlık'ın Nihal Sokak Nihal Apt. No: 10 D:4 adresindeki ofisinde gerçekleştirilecek olan atölye ile ilgili 0535 430 16 20 no'lu telefondan bilgi alınabilir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.