Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Psikanalitik Edebiyat Okumaları başlıyorToplam oy: 15

Psikoterapist Tuğçe Isıyel yönetiminde gerçekleştirilen Psikanalitik Edebiyat Okumaları atölyesi 21 Kasım'da başlıyor. Katılımcılarını bilindışı rüyalar, savunma mekanizmaları, aktarım ilişkisi, id-ego-süperego, kastrasyon gibi psikanalizin temel kavramlarıyla tanıştırmanın yanı sıra yazar ile eseri arasındaki psikodinamik faktörleri, bilinçdışının metin üzerinden işleyişini, bir metnin psikanalitik bakışla nasıl yorumlanabileceğini de irdelemeyi amaçlayan atölye süreç boyunca Türkçe edebiyatın çeşitli metinlerinden de faydalanacak.

 

Toplam 6 hafta sürecek ve her hafta salı günleri gerçekleştirilecek olan atölyenin programı ise şu şekilde:

 

 

 

1. Hafta: Yaratma süreçleri, psikanaliz kuramı ve temel kavramlar

 

2. Hafta: Rüyalar

 

3. Hafta: Savunma mekanizmaları

 

4. Hafta: Lacan ve temel kavramları

 

5. Hafta: Çeşitli metinlerin psikanalitik açıdan okunması ve çözümlenmesi - 1

 

6. Hafta: Çeşitli metinlerin psikanalitik açıdan okunması ve çözümlenmesi - 2

 

 

Filika Psikolojik Danışmanlık'ın Nihal Sokak Nihal Apt. No: 10 D:4 adresindeki ofisinde gerçekleştirilecek olan atölye ile ilgili 0535 430 16 20 no'lu telefondan bilgi alınabilir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Geçtiğimiz yıl ekim ayında kaybettiğimiz Giovanni Scognamillo onuruna verilen ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen Gio Ödülleri'nin bu yılki sahipleri dün akşam düzenlenen bir törenle açıklandı. Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen gecenin sunuculuğunu Uğur Kılınç yaptı.

 

Britanya'nın en prestijli kitap ödüllerinden biri olan Costa Ödülleri'nin 2017 yılı kısa listesi açıklandı. Birçok farklı kategoride verilen ödüller arasında İlk Roman ve Roman kategorilerinde açıklanan kısa listeler ise şöyle:

 

İlk Roman


Dünyaca ünlü sanatçıların ellerinden çıkan ve dünya edebiyatının klasikleşen eserleri için tasarlanan el yapımı çizimler House of Illustration yararına satışa çıkıyor.

 

Cumhuriyet Vakfı tarafından yürütülen ve bu yıl “Edebiyat” ve “Bilimsel Araştırma” olmak üzere iki ana dalda verilen 72. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu.

 

Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen Haliç Okumaları'nın üçüncü konuğu yeni romanı Uyku Sersemi geçtiğimiz günlerde yayımlanan Hakan Bıçakcı.

Söyleşi

Serhat Tolga Yıkıcı ve Ayşegül Kirpiksiz ile söyleşi:


 “Wattpad genç okuru daha iyi anlamamıza imkan veriyor.”


Ece KARAAĞAÇ

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.