Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

SabitFikir'in mayıs sayısı çıktı: Yükselen İskandinav fenomeniToplam oy: 1331

İnternetin en çok okunan edebiyat eleştiri sitesi Sabitfikir.com'un matbu versiyonu olan SabitFikir dergisinin mayıs sayısında dosya konusu, yükselen İskandinav fenomeni “Kuzey Karası”.

“Bir zamanların sosyal devlet ütopyasının dar tanımlı ulusal kimlikleri, küreselleşme, neoliberalizm ve göçmen akımları sonrasında bir yeniden yapılanma geçiriyor. Böylece, 'Başarıyla tamamlanan ve dünyanın geri kalanına örnek olacak' bir hikaye çıkıyor ortaya. Oysa edebiyat nedenlerle ilgilidir, değil mi? Nereden çıkmış olabilir bu kuzey karası fenomeni?”

“Ben televizyon izlemiyorum, sadece internetten dizi izliyorum, ama herkesin izlediği dizileri de izlemiyorum,” cümlesi tanıdık gelmiş olabilir; hatta belki de siz söylemişsinizdir. Üstelik yalnızca diziler özelinde değil, birçok alanda genel bir İskandinav sevgisinden söz ediliyor bugünlerde. Polisiye roman İsveç ve Norveç’in en büyük ihracatlarından biri durumunda. Danimarka, nordic noir’ın, yani kuzey karası diyebileceğimiz dizi ve filmlerin en büyük yapımcısı. Amerikan Billboard müzik dergisinin 100 şarkılık pop listesindeki pek çok şarkıda besteci, yapımcı ya da mühendis olarak İskandinav imzası var. Bütün dünyaya ulaşan bir dağıtım ağına sahip bir marka artık İskandinav tipi yaratıcı işler. İşte Aysu Önen kapak konusunda bu fenomeni diziler, romanlar, karakterler üzerinden inceliyor.

Edebiyatın kuzeyi ne yana düşer?
SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi halini alan Kararsız Okur infografiği de kapak konusunu destekliyor. “Edebiyatın kuzeyi ne yana düşer?” sorusunun cevabı için okları izleyin! Kararsız Okur'u her zamanki gibi Aysu Önen hazırladı ve Sedat Girgin resimledi.A. Ömer Türkeş ise yazısında, Türkçedeki klasik ve modern İsveç edebiyatının örneklerini sıralarken; Ceyhan Usanmaz da Gölgede Kalanlar'da “Kuzeyli polisiyeler” hakkında söz söyleyen herkesin adlarını anmadan geçemeyeceği iki isimden biri olan Per Wahlöö'nün bir siyasi gerilim romanını değerlendiriyor. 

 

 

 

 

Güvenilir kitap eleştirileri için


SabitFikir'in mayıs sayısı güncel kitap eleştirileriyle de dopdolu! Leylâ Erbil, Hasan Ali Toptaş, Ahmet Altan, Süreyyya Evren, Aykut Ertuğrul, Samuel Beckett, Aleksandar Hemon ve Luca Bloom'un eserlerini güvenilir eleştirmenler Hayati Roman, Oylum Yılmaz, Aykut Ertuğrul, Melisa Kesmez, Aysu Önen, Nazan Maksudyan, Pınar Sönmez ve küçük İskender yorumluyor.


Güncel “meseleler” hakkında

 

 Bülent Usta, İstanbul Kadıköy sokaklarında barlara ait masaların kaldırılması ve tekel büfelerinin belli bir saatten sonra kapatma zorunluluğu kararını edebiyat penceresinden değerlendirirken, Fikri Sabit de Emek Sineması hakkındaki son gelişmeler ışığında, bu “mücadele”nin arka planındaki ana başlıkları hatırlatıyor. 

 

 


Sibel Oral'ın hazırladığı "Okuma Listesi"nin bu ayki konusu “akilinsanlar.” Kelebek Etkisi'nde Elif Tanrıyar Trafik Haftası vesilesiyle çarpışmalardan doğan edebiyatın izini sürerken, Mert Tanaydın da Dünyadan sayfalarında anneler gününden yola çıkarak Colm Tóibín, Jeanette Winterson ve Lionel Shriver gibi yazarların anneleri nasıl ele aldıklarına değiniyor.


 

 

SabitFikir’in 27. sayısında gazeteci Hasan Cömert'in Murat Gülsoy'a yönelttiği sorular, özellikle gelişmiş iletişimin sonucu olarak ortaya çıkan “yeni insan” profili hakkında... Hasan Cömert aynı zamanda, Sinema sayfalarında 32. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen edebiyat uyarlamalarını da değerlendiriyor. 

Levent Yüksel'in, Keşfet bölümünde SabitFikir okurlarına kendi el yazısı ile önerdiği kitap ise Bab-ı Esrar. 

 

 

SabitFikir'i nereden bulacağız?

 SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Ethem Onur Bilgiç’e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil, iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda genç çizerle de karşılaşıyor.Yayın yönetmenliğini Elif Bereketli'nin yaptığı SabitFikir, Idefix ve Prefix paketleriyle ücretsiz. SabitFikir’in içeriğini ve daha fazlasını www.sabitfikir.com adresinde bulmak mümkün.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hayranlarına müjde, Artemis Fowl evreni geri dönüyor! Maceranın göbeğinde, bu kez Artemis'in ikiz kardeşleri Beckett ve Myles yer alacak.

Dijital yayın platformu Netflix, yakın dönemde hayata geçireceği projeleri tanıtmak üzere Roma’da özel bir tanıtım gecesi düzenledi. Bir süredir Almanya, İspanya, Danimarka gibi pek çok farklı ülkede orijinal yapımları hayata geçiren Netflix, Türkiye yapımı ilk dizisi için de kolları sıvamıştı.

Türkiye’de tasarım denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Bülent Erkmen, hem sanat hem edebiyat dünyamızın görsel kültürünü derinden etkilemiş bir tasarımcı. Kitap tasarımına yön veren işleriyle de tanıdığımız Erkmen'in Akbank Sanat’ta açacağı “Remix” başlıklı sergi, Türkiye’nin kültürel üretiminin tarihini görmek açısından önem teşkil ediyor.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Pulitzer’in kazananları 16 Nisan’da New York’ta Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen bir törenle duyuruldu. 102. kez dağıtılan ödüller yine gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında verildi.

 

Artık rahatlıkla gelenekselleştiğini söyleyebileceğimiz Everest Yayınları "İlk Roman Yarışması"na başvurular başladı! Başvuru süreci, 15 Haziran’da sona erecek.

 

Her yıl yoğun bir katılımın gerçekleştiği açıklanan yarışmaya katılım koşulları şöyle:

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.