Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini bulduToplam oy: 104

Amerika'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini buldu. Daha evvel 2011 yılında Salvage the Bones adlı kitabıyla ödüle değer görülen Jesmyn Ward bu kez Sing, Unburied, Sing adlı kitabıyla kurgu dalında ödülün sahibi oldu.

 

 

 

Jesmyn Ward, ödülü kabul ederken yaptığı konuşmada, "Kariyerim boyunca ne zaman reddedilsem altmetin şuydu: 'İnsanlar bunu okumaz, çünkü evrensel hikayeler değiller.' Yoksullar, siyahlar ya da güneyliler üzerine yazdığım için mi böyle düşünülüyordu bilmiyorum ama kariyerimde aşama kaydettim. Hâlâ zaman zaman bu zihniyetle karşı karşıya geliyorum," ifadelerini kullandı.

 

Adaylar arasında Türkçede Bedel adlı bir romanı olan Elliot Ackerman, Lisa Ko, Min Jin Lee ve Carmen Maria Machado de bulunuyordu.

 

Kurgu dışı kategorisinde ise Rus asıllı Amerikalı gazeteci Masha Gessen The Future is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia adlı kitabıyla ödüle değer görüldü. Gessen konuşmasında "Rusya ile ilgili bir kitabın Ulusal Kitap Ödülü uzun listesine ya da kısa listesine kalacağını hiç tahmin etmezdim tabii ama elbette durumlar değişiyor," ifadelerini kullandı.

 

Şiir kategorisinde Half-light: Collected Poems 1965-2016 adlı kitabıyla ödüle layık görülen Frank Bidart ise yaşına dikkat çekerek, "Geçen ay, diğer adayların hemen hepsinden en az iki kat yaşlı olduğumu fark ettim. Ben şiir yazarak hayatta kaldım," dedi.

 

Genç yetişkin edebiyatı kategorisinde ise Robin Benway, Far from the Tree adlı kitabıyla ödülün sahibi oldu.

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türkiye'den ve Birleşik Krallık'tan yazarlar arasında köprü kurmayı, her iki ülke edebiyatı arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı hedefleyen “Keşfet” projesi hayata geçti.

Bir tür gezici yazarlık okulu hüvviyeti kazanan “Yazmanın İncelikleri” seminerleri, Beykoz Üniversitesi’nden sonra bu kez İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne konuk oluyor. Edebiyata ve kurmacaya, yazma deneyimine ilgi duyan her yaştan kişiye hitap eden bu kapsamlı seminer dizisi, farklı disiplinlerde kalem oynatan, deneyimli yazarlardan oluşan geniş bir kadroya sahip.

Kütüphane düşkünleri için binanın mimarisi de aslında ayrı bir önem taşır. Mimari, atmosferi değiştirir, atmosfer de içindekilerin ruh halini ve okuma ritimlerini... Artvin Çoruh Üniversitesi, tüm kitap tutkunlarının gönlünü çalacak bir projeye imza atmış görünüyor: Şekli üst üste konulmuş kitapları anımsatan bir kütüphane!

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de düzenlenen, artık gelenekselleşmiş klasik müzik konserleri, bahar döneminde “Shakespeare ve Müzik” başlıklı bir etkinliğe sahne olacak. Shakespeare’in farklı oyun ve sonelerinden metinlerarası kolaj yöntemiyle hazırlanan “Shakespeare Perisi” adlı program 21 Mart Çarşamba günü 19:30’da dinleyicilerle buluşacak.

İstanbul Kadıköy Belediyesi, tiyatro yazınının duayen ismi Haldun Taner’in 103. yaş günü olan 16 Mart’ta Haldun Taner Müze Evi’nin açılışını gerçekleştirecek.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.