Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini bulduToplam oy: 43

Amerika'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini buldu. Daha evvel 2011 yılında Salvage the Bones adlı kitabıyla ödüle değer görülen Jesmyn Ward bu kez Sing, Unburied, Sing adlı kitabıyla kurgu dalında ödülün sahibi oldu.

 

 

 

Jesmyn Ward, ödülü kabul ederken yaptığı konuşmada, "Kariyerim boyunca ne zaman reddedilsem altmetin şuydu: 'İnsanlar bunu okumaz, çünkü evrensel hikayeler değiller.' Yoksullar, siyahlar ya da güneyliler üzerine yazdığım için mi böyle düşünülüyordu bilmiyorum ama kariyerimde aşama kaydettim. Hâlâ zaman zaman bu zihniyetle karşı karşıya geliyorum," ifadelerini kullandı.

 

Adaylar arasında Türkçede Bedel adlı bir romanı olan Elliot Ackerman, Lisa Ko, Min Jin Lee ve Carmen Maria Machado de bulunuyordu.

 

Kurgu dışı kategorisinde ise Rus asıllı Amerikalı gazeteci Masha Gessen The Future is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia adlı kitabıyla ödüle değer görüldü. Gessen konuşmasında "Rusya ile ilgili bir kitabın Ulusal Kitap Ödülü uzun listesine ya da kısa listesine kalacağını hiç tahmin etmezdim tabii ama elbette durumlar değişiyor," ifadelerini kullandı.

 

Şiir kategorisinde Half-light: Collected Poems 1965-2016 adlı kitabıyla ödüle layık görülen Frank Bidart ise yaşına dikkat çekerek, "Geçen ay, diğer adayların hemen hepsinden en az iki kat yaşlı olduğumu fark ettim. Ben şiir yazarak hayatta kaldım," dedi.

 

Genç yetişkin edebiyatı kategorisinde ise Robin Benway, Far from the Tree adlı kitabıyla ödülün sahibi oldu.

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1985 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Fransız yazar Claude Simon'un romanı tam 19 yayıncı tarafından reddedildi!

 

Günden güne gelişen yapay zeka teknolojisi insanoğlunu şaşırtmaya devam ediyor. Harry Potter hayranlarının sıkça karşılaştığı ve aşina olduğu hayran kurgularına bir yenisi eklendi, fakat bir farkla: Bu hikayenin yazarı bir yapay zeka!

 

Ankara'daki Goethe-Institut, yarın, ilgi çekici bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor. Türkçeye de Mavi Liste, Münih Komplosu ve Koruyan El isimli romanları çevrilen başarılı siyasi polisiye yazarı Wolfgang Schorlau, Sevin Okyay ile "Türkiye ve Almanya Boyutuyla Siyasi Polisiye Edebiyatı" üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

Mixer, SabitFikir okurlarının illüstrasyonlarıyla yakından tanıdığı Gökçe İrten’in kentsel dönüşüm ve bunun bireyler üzerinde yarattığı hissiyata odaklanan kişisel sergisi “Muhit”i, 15 Aralık itibariyle izleyiciyle buluşturuyor.

Kolombiya'nın dünyaya armağan ettiği ünlü yazar Gabriel García Márquez'in 1948 ile 2009 yılları arasındaki edebi faaliyetlerine ilişkin 40 kutudan oluşan arşivi iki yıl evvel Teksas Üniversitesi'ne satılmıştı.

Söyleşi

İrem Çağıl ile söyleşi:


“Bize sunulan şey ‘iyi’ olmayınca ‘iyi olanı’ bizim arayıp bulmamız gerekiyor.”


Ece KARAAĞAÇ


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.