Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Women’s Prize'ın kazananı belli olduToplam oy: 22

Kadın yazarlar tarafından kaleme alınmış İngilizce kurgu metinleri değerlendirmeye alan Women’s Prize’ın kazananı dün akşam açıklandı.

Pakistan asıllı Britanyalı yazar Kamila Shamsie’nin romanı Home Fire ödüle layık görülürken, Shamsie 30.000 sterlin para ödülünün de sahibi oldu.

 

 

Sofokles’in Antigone’sinin modern bir yorumu olan Home Fire, Britanyalı müslüman bir ailenin IŞİD’le bağlantıya geçmesi üzerine kurulu.

 

Shamsie'nin Taşlarda Gizli Tanrılar adlı kitabı Kırmızı Kedi etiketiyle, Kül Olmuş Gölgeler ise Bilge Kültür Sanat etiketiyle ülkemizde yayımlanmıştı.

 

 

Ödül için geçtiğimiz aylarda açıklanan kısa listede şu kitaplar da bulunuyordu:

  • The Idiot - Elif Batuman

 

  • The Mermaid and Mrs. Hancock - Imogen Hermes Gowar

 

  • Sight - Jessie Greengrass

 

  • When I Hit You: Or, A Portrait of the Writer as a Young Wife - Meena Kandasamy

 

  • Sing, Unburied, Sing - Jesmyn Ward

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.