Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

WORD EXPRESS İstanbul'daToplam oy: 222

30 Ekim 2009'de Dostluk Treniyle Selanik'ten İstanbul'a gelen Word Express yazarları, burada geçirecekleri 5 günde tartışma ve çeviri atölyeleri yapacak, okumalar, film gösterimleri düzenleyecek, İstanbul Kitap Fuarı'na ve bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali'ne katılacaklar.

Word Express projesi ile Türkiye, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Hırvatistan, İsrail, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan'dan elliden fazla yazar ve çevirmen bölgenin kültürel, sosyal ve siyasi mirasını keşfetme ve katılımcı ülkelerden gelen diğer yazarlarla tanışma ve eserlerini paylaşma ve kazandıkları birlikte çalışma alışkanlığı ile yeni işbirlikleri geliştirme fırsatı buluyor. Word Express edebiyat yolculuğunda Efe Duyan, Barış Müstecaplıoğlu, Gökçenur Ç., Jaklin Çelik ve Yaprak Öz temsil ediyor.

Word Express şair ve yazarları, İstanbul Kitap Fuarı'nda (3 Kasım, Saat:13:00 Uluslararası Salon), Yerebatan Sarayı'nda (1 Kasım, Saat
18:30) ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde (1 Kasım, Saat 14:00) İstanbullulara eserlerini sunacak.

İSTANBUL ETKİNLİKLERİ

Word Express Şiir Okuması ve Film Gösterimi Nazım Hikmek Kültür Merkezi-KADIKÖY
1 Kasım 2009 , Saat: 14.00
Netalie Braun (İsrail), Raman Mundair (Birleşik Krallık,UK), Adisa Basic (Bosna Hersek), Claudiu Komartin(Romanya), Aleksandra Dimitrova(Makedonya), Ivan Hristov (Bulgaristan), Yaprak Öz (Türkiye)

Word Express Şiir Gecesi
Yerebatan Sarayı - SULTANAHMET
1 Kasım 2009, Saat : 18:30
Anahit Hayrapetyan(Ermenistan), Katerina Iliopoulou(Yunanistan), Marko Pogacar (Hırvatistan), Adela Greceanu (Romanya), Milan Dobricic (Sırbistan), Uri Hollander (İsrail), Gokçenur Ç. (Türkiye), Efe Duyan
(Türkiye)

Tüyap Word Express Okuması
Tüyap Uluslararası Salonu, Forum Alanı
3 Kasım 2009, Saat: 13:00
Owen Martell (Birleşik Krallık, UK), Chris Chryssopoulos (Yunanistan), Ognjen Spahic (Karadağ), Mima Simic (Hırvatistan), Mirt Komel(Slovenya), Igor Isakovski (Makedonya), Jaklin Çelik (Türkiye), Bariış Müstecaplıoğlu( Türkiye), Anahit Hayrapetyan (Ermenistan).

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Ayizi Kitap'ın düzenlediği "Ayizi Kadınlarıyla Sohbetler" söyleşi dizisi 21 Nisan'da CerModern'de devam edecek. Kimseye Söyleyemedim, Arıza Babaların Çatlak Kızları, Çatlak Kızlar Sağlam Kapıda adlı kitapların yazarı Ayten Kaya Görgün'ün konuşmacı olarak yer alacağı söyleşinin başlığı "Çatlak Kadınların Hikayeleri".

Hayranlarına müjde, Artemis Fowl evreni geri dönüyor! Maceranın göbeğinde, bu kez Artemis'in ikiz kardeşleri Beckett ve Myles yer alacak.

Dijital yayın platformu Netflix, yakın dönemde hayata geçireceği projeleri tanıtmak üzere Roma’da özel bir tanıtım gecesi düzenledi. Bir süredir Almanya, İspanya, Danimarka gibi pek çok farklı ülkede orijinal yapımları hayata geçiren Netflix, Türkiye yapımı ilk dizisi için de kolları sıvamıştı.

Türkiye’de tasarım denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Bülent Erkmen, hem sanat hem edebiyat dünyamızın görsel kültürünü derinden etkilemiş bir tasarımcı. Kitap tasarımına yön veren işleriyle de tanıdığımız Erkmen'in Akbank Sanat’ta açacağı “Remix” başlıklı sergi, Türkiye’nin kültürel üretiminin tarihini görmek açısından önem teşkil ediyor.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Pulitzer’in kazananları 16 Nisan’da New York’ta Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen bir törenle duyuruldu. 102. kez dağıtılan ödüller yine gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında verildi.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.