Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

WORD EXPRESS İstanbul'daToplam oy: 176

30 Ekim 2009'de Dostluk Treniyle Selanik'ten İstanbul'a gelen Word Express yazarları, burada geçirecekleri 5 günde tartışma ve çeviri atölyeleri yapacak, okumalar, film gösterimleri düzenleyecek, İstanbul Kitap Fuarı'na ve bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali'ne katılacaklar.

Word Express projesi ile Türkiye, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Hırvatistan, İsrail, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan'dan elliden fazla yazar ve çevirmen bölgenin kültürel, sosyal ve siyasi mirasını keşfetme ve katılımcı ülkelerden gelen diğer yazarlarla tanışma ve eserlerini paylaşma ve kazandıkları birlikte çalışma alışkanlığı ile yeni işbirlikleri geliştirme fırsatı buluyor. Word Express edebiyat yolculuğunda Efe Duyan, Barış Müstecaplıoğlu, Gökçenur Ç., Jaklin Çelik ve Yaprak Öz temsil ediyor.

Word Express şair ve yazarları, İstanbul Kitap Fuarı'nda (3 Kasım, Saat:13:00 Uluslararası Salon), Yerebatan Sarayı'nda (1 Kasım, Saat
18:30) ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde (1 Kasım, Saat 14:00) İstanbullulara eserlerini sunacak.

İSTANBUL ETKİNLİKLERİ

Word Express Şiir Okuması ve Film Gösterimi Nazım Hikmek Kültür Merkezi-KADIKÖY
1 Kasım 2009 , Saat: 14.00
Netalie Braun (İsrail), Raman Mundair (Birleşik Krallık,UK), Adisa Basic (Bosna Hersek), Claudiu Komartin(Romanya), Aleksandra Dimitrova(Makedonya), Ivan Hristov (Bulgaristan), Yaprak Öz (Türkiye)

Word Express Şiir Gecesi
Yerebatan Sarayı - SULTANAHMET
1 Kasım 2009, Saat : 18:30
Anahit Hayrapetyan(Ermenistan), Katerina Iliopoulou(Yunanistan), Marko Pogacar (Hırvatistan), Adela Greceanu (Romanya), Milan Dobricic (Sırbistan), Uri Hollander (İsrail), Gokçenur Ç. (Türkiye), Efe Duyan
(Türkiye)

Tüyap Word Express Okuması
Tüyap Uluslararası Salonu, Forum Alanı
3 Kasım 2009, Saat: 13:00
Owen Martell (Birleşik Krallık, UK), Chris Chryssopoulos (Yunanistan), Ognjen Spahic (Karadağ), Mima Simic (Hırvatistan), Mirt Komel(Slovenya), Igor Isakovski (Makedonya), Jaklin Çelik (Türkiye), Bariış Müstecaplıoğlu( Türkiye), Anahit Hayrapetyan (Ermenistan).

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Masumiyet Müzesi'ndeki vitrinlerden ve eşyalardan yapılmış bir seçme, Milano’daki Bagatti Valsecchi Müzesi’nde "Aşk, Müzeler, İlham" adlı bir sergide sergilenmeye başladı. Bagatti Valsecchi Müzesi yöneticisi Lucia Pini ve Laura Lombardi'nin küratörlüğünde gerçekleşen sergide İstanbul'daki müzede yer alan 29 kutunun replikaları yer alıyor.

Elele dergisinin yalnızca kadınlara verdiği ve “Hayata İmza Atan Kadınlar” sloganıyla düzenlenen Elele Avon Kadın Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Napoli romanları ile tanınan Elena Ferrante The Guardian gazetesi için haftalık köşe yazıları kaleme almaya hazırlanıyor. Ferrante, İtalyan gazeteci Claudio Gatti'nin Elena Ferrante müstear adını kullanan yazarın gerçek kimliğine ulaştığını iddia etmesinden bu yana sessizliğini koruyordu.

İthaki Yayınları tarafından kurulan ve atölye çalışmalarının yanı sıra söyleşiler de düzenleyen İthaki Akademi bu kez Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türkçede Polisiye Roman başlıklı bir söyleşi ile Seval Şahin'i konuk ediyor.

 

 

Geçen yıl nisan ayında, Ray Bradbury'nin kült eseri Fahrenheit 451'in HBO tarafından televizyona uyarlanacağı, bir televizyon filmi olarak karşımıza çıkacağı haberleri yayılmaya başlamıştı. İşte geçtiğimiz günlerde söz konusu filmden ilk fragman yayınlandı.

 

Söyleşi

Jean-Paul Didierlaurent ile söyleşi:


“Okunmayan kitap, ölü kitaptır. Bu yüzden ortadan kalkması mı gerekir?”

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.