Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yerdeniz Büyücüsü'nün 50. yılı şerefine illüstrasyonlu özel bir baskıToplam oy: 28

İnanması zor olsa da, Yerdeniz Büyücüsü bundan tam 50 yıl önce yayımlandı. Ursula K. Le Guin’in yarattığı belki de en unutulmaz karakter olan Ged’le Yerdeniz haritasını arşınlamamızın üzerinden 50 yıl geçmiş!

Le Guin, Ocak ayında aramızdan ayrılsa da, onun arzu ettiği projelerden biri bu yıl Ekim ayında Saga Press tarafından hayata geçirilecek. Yerdeniz serisinin tüm kitaplarının bir araya getirileceği bu özel edisyonun özelliği, Charles Vess’in Yerdeniz’i betimleyen 60’a yakın illüstrasyonu.

Serinin ilk kitabı Yerdeniz Büyücüsü’nün muhteşem illüstrasyonlara sahip özel bir baskısı, birkaç yıl önce Folio Society’nin yetkin ellerinden çıkmıştı. Saga Press’ten çıkacak kitap ise, serinin tüm metinlerini bir araya getirecek.

Ursula Le Guin’in daha önce ortaya çıkan Yerdeniz illüstrasyonlarının çoğundan memnun kalmadığını biliyoruz. Charles Vess’in desenlerinin, onun hayalindeki Yerdeniz’le, hem biçim açısından, hem de yansıtmak istediği dünyanın politik mesajı bakımından büyülü bir uyum taşıdığını dile getirmişti Le Guin.

 

İşte Charles Vess’in Yerdeniz illüstrasyonlarından birkaç örnek...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: The Verge

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.