Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Hugo Ödülleri sahiplerini bulduToplam oy: 64

Yılın en iyi bilimkurgu/fantezi eserlerine verilen Hugo Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 2017 yılının kazananları geçtiğimiz cuma günü, Helsinki'de düzenlenen Worldcon kapsamında ilan edildi.

 

En iyi roman dalında ödülü The Obelisk Gate romanıyla Nora K. Jemisin kucakladı. Böylelikle Jemisin, roman dalında Hugo Ödülü'nü iki kez üst üste kazanmış oldu; Jemisin, 2016 yılında da  The Fifth Season romanıyla bu ödülü kazanmış ve aynı zamanda roman dalında Hugo Ödülü'nü kazanan ilk siyahi yazar olmuştu. 

 

 

En iyi kısa roman ödülünün sahibi ise Every Heart a Doorway romanıyla Seanan McGuire oldu. En iyi uzun öykü ödülü "The Tomato Thief" adlı öyküsüyle Ursula Vernon'a verilirken, en iyi öykü ödülü "Seasons of Glass and Iron" adlı öyküsüyle Amal El-Mohtar'ın oldu. En iyi bağlantılı eser ödülü Words Are My Matter: Writings About Life and Books ile usta yazar Ursula K. Le Guin'e giderken, en iyi grafik roman ödülü Marjorie Liu'nun yazdığı ve Sana Takeda'nın resimlediği Monstress'in oldu.

 

 

 

En iyi dramatik sunum kategorisinde uzun metrajda ödüle layık görülen yapım Ted Chiang'ın öyküsünden uyarlanan ve yakın dönemin en ses getiren yapımlarından biri olan, Denis Villeneuve yönetimindeki Arrival oldu. Aynı kategoride kısa metraj/dizi dalında ödül kazanan yapım ise Mark Fergus ve Hawk Ostby yazılan ve Terry McDonough tarafından yönetilen The Expanse: Leviathan Wakes.

 

En iyi yeni yazar için John W Campbell ödülü ise Ada Palmer'a verildi. En iyi roman, en iyi uzun öykü, en iyi öykü, en iyi bağlantılı eser ve en iyi grafik roman ödüllerinin yanı sıra John W Campbell ödülünün de bir kadın yazara gitmesiyle birlikte, kadınların bu yıl da Hugo Ödülleri'ne damga vurduğunu söyleyebiliriz.

 

Hugo Ödülleri’nin adı Amazing Stories adlı bilimkurgu dergisinin kurucusu Hugo Gernsback’ten geliyor. 1955 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak verilen ödül, aynı zamanda bilimkurgu ve fantezi dalında verilen en prestijli ödüllerden biri.

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Yakın bir zaman önce yayımlanan Kadınlık Daima Bir Muamma isimli kitabı ekseninde Ayşegül Utku Günaydın, Tanzimat'tan itibaren kadınların dergi ve gazetelerde şekillendirdiği edebiyat geleneği üzerine konuşacak. Bugün saat 19.00'da SALT Galata'da.

İthaki Yayınları tarafından kurulan ve atölye çalışmalarının yanı sıra söyleşiler de düzenleyen İthaki Akademi'nin 2018'deki ilk konuğu, ilk öykü derlemesi Çerçialan ile 2016 yılı Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü'nü kazanan Gamze Arslan.

 

Romanlarını sıkça sinema perdesinde ve televizyon ekranlarında görmeye alıştığımız, korku türünün ustası olarak anılan Stephen King, Pen Amerika'nın 2018'de Edebiyata Hizmet Ödülü'ne layık gördüğü isim oldu.

Mixer, 20 Ocak itibariyle Ahmet Ergenç küratörlüğünde Sadık Arı, Fulya Çetin, Sinem Dişli, Ece Eldek, Didem Erbaş, İris Ergül, Çınar Eslek, Eda Gecikmez, Hatice Çiçek, Ata Kam, Huri Kiriş, İhsan Oturmak, Gümüş Özdeş, Mert Öztekin, Deniz Pasha, Ekin Saçlıoğlu, Ahmet Sarı, İlhan Sayın, Yusuf Sevinçli ve İrem Sözen’in çalışmalarından oluşan “Hayvanların Tarafı” başlıklı karma sergiye ev sahipliği

Nâzım Hikmet, doğum gününde Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenecek bir konferansla anılacak. Nâzım Hikmet’i sadece kendi eserleri üzerinden değil, aktif olduğu dönemdeki sanatsal ve tarihsel bağlam içinde düşünebilmeyi amaçlayan konferansta 1920’lerden 1950’lere uzanan süreçte var olan sanatsal akımlar, karşı akımlar ve resmi söylemler değerlendirilecek.

 

 

Söyleşi

Jean-Paul Didierlaurent ile söyleşi:


“Okunmayan kitap, ölü kitaptır. Bu yüzden ortadan kalkması mı gerekir?”

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.