Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Hugo Ödülleri sahiplerini bulduToplam oy: 96

Yılın en iyi bilimkurgu/fantezi eserlerine verilen Hugo Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 2017 yılının kazananları geçtiğimiz cuma günü, Helsinki'de düzenlenen Worldcon kapsamında ilan edildi.

 

En iyi roman dalında ödülü The Obelisk Gate romanıyla Nora K. Jemisin kucakladı. Böylelikle Jemisin, roman dalında Hugo Ödülü'nü iki kez üst üste kazanmış oldu; Jemisin, 2016 yılında da  The Fifth Season romanıyla bu ödülü kazanmış ve aynı zamanda roman dalında Hugo Ödülü'nü kazanan ilk siyahi yazar olmuştu. 

 

 

En iyi kısa roman ödülünün sahibi ise Every Heart a Doorway romanıyla Seanan McGuire oldu. En iyi uzun öykü ödülü "The Tomato Thief" adlı öyküsüyle Ursula Vernon'a verilirken, en iyi öykü ödülü "Seasons of Glass and Iron" adlı öyküsüyle Amal El-Mohtar'ın oldu. En iyi bağlantılı eser ödülü Words Are My Matter: Writings About Life and Books ile usta yazar Ursula K. Le Guin'e giderken, en iyi grafik roman ödülü Marjorie Liu'nun yazdığı ve Sana Takeda'nın resimlediği Monstress'in oldu.

 

 

 

En iyi dramatik sunum kategorisinde uzun metrajda ödüle layık görülen yapım Ted Chiang'ın öyküsünden uyarlanan ve yakın dönemin en ses getiren yapımlarından biri olan, Denis Villeneuve yönetimindeki Arrival oldu. Aynı kategoride kısa metraj/dizi dalında ödül kazanan yapım ise Mark Fergus ve Hawk Ostby yazılan ve Terry McDonough tarafından yönetilen The Expanse: Leviathan Wakes.

 

En iyi yeni yazar için John W Campbell ödülü ise Ada Palmer'a verildi. En iyi roman, en iyi uzun öykü, en iyi öykü, en iyi bağlantılı eser ve en iyi grafik roman ödüllerinin yanı sıra John W Campbell ödülünün de bir kadın yazara gitmesiyle birlikte, kadınların bu yıl da Hugo Ödülleri'ne damga vurduğunu söyleyebiliriz.

 

Hugo Ödülleri’nin adı Amazing Stories adlı bilimkurgu dergisinin kurucusu Hugo Gernsback’ten geliyor. 1955 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak verilen ödül, aynı zamanda bilimkurgu ve fantezi dalında verilen en prestijli ödüllerden biri.

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kütüphane düşkünleri için binanın mimarisi de aslında ayrı bir önem taşır. Mimari, atmosferi değiştirir, atmosfer de içindekilerin ruh halini ve okuma ritimlerini... Artvin Çoruh Üniversitesi, tüm kitap tutkunlarının gönlünü çalacak bir projeye imza atmış görünüyor: Şekli üst üste konulmuş kitapları anımsatan bir kütüphane!

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de düzenlenen, artık gelenekselleşmiş klasik müzik konserleri, bahar döneminde “Shakespeare ve Müzik” başlıklı bir etkinliğe sahne olacak. Shakespeare’in farklı oyun ve sonelerinden metinlerarası kolaj yöntemiyle hazırlanan “Shakespeare Perisi” adlı program 21 Mart Çarşamba günü 19:30’da dinleyicilerle buluşacak.

İstanbul Kadıköy Belediyesi, tiyatro yazınının duayen ismi Haldun Taner’in 103. yaş günü olan 16 Mart’ta Haldun Taner Müze Evi’nin açılışını gerçekleştirecek.

 

Türkiye'nin ilk “Kadın Yazısı Festivali”, 18 Mart tarihine dek panel, söyleşi, performans ve atölyelerle devam ediyor. Festivalde 14 Mart Çarşamba günü Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde “Grafik Romanda Kadın Karakterler” başlıklı bir panel düzenlenecek.

 

 

Evrenbilim alanında dünya tarihinin en önemli düşünürlerinden olan Stephen Hawking 76 yaşında, Cambridge’deki evinde yaşamını yitirdi. Zamanın Kısa Tarihi, Kara Delikler, Ceviz Kabuğundaki Evren gibi kitaplarıyla milyonlarca insana ilham veren ünlü fizikçi 21 yaşındayken yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle hayatının büyük bir kısmını tekerlekli sandalyede geçirdi.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.