Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Seyahat etmenin yazarlara sağladığı 6 katkı




Toplam oy: 20

Yazar tıkanması denen, o oldukça güç ve kimi zaman da suçlulukla dolu halden mi mustaripsiniz? O halde küçük bir seyahate çıkmaya ne dersiniz? Üstelik yalnızca tebdil-i mekanda bulunan ferahlık sebebiyle değil. Seyahat etmek yazarlık konusunda size sandığınızdan çok daha fazla yardımcı olabilir. İşte seyahat etmenin yazarlara sağladığı 6 katkı...

 

1. Yeni insanlarla tanışmak size yeni karakterler hakkında ilham verir. Yazarların kurgularını yaratırken sıklıkla kendi çevrelerinden ilham aldıkları bilinen bir gerçektir. Seyahat etmek yalnızca yeni yerler görmenizi sağlamaz, normalde ait olduğunuz çevreden ayrılıp yeni insanlarla tanışmanıza da vesile olur. Her insanın kendi hikayesini de yanında taşıdığını düşünürsek, yeni karakterler yaratmak için bundan iyi ilham nerede bulunur!

 

2. Seyahatler sırasında bir sonraki hikayenize fon oluşturacak yerler keşfedebilirsiniz. Salt turistik amaçlarla ziyaret ettiğiniz, sözgelimi Paris'te Ernest Hemingway'in F.Scott Fitzgerald ile karşılıklı sohbet ettiği bir kafe sizin bir sonraki anlatınızın merkezi haline gelebilir. Hangi türde yazarsanız yazın, anlatının atmosferinin belirlenmesindeki en önemli değişkenlerden biri mekandır ne de olsa.

 

3. Yeni kültürlerle tanışmak sizi daha kapsayıcı bir yazar yapar. Yeni kültürlerle tanıştıkça sizden çok başka şartlar altında yaşayan insanları daha iyi anlar hale gelirsiniz. Sizin belki çok basit gördüğünüz bir şeyin büyük bir sevinç ya da keder vesilesi haline gelebildiğini görmek çok çeşitli duyguları ve düşünceleri daha iyi anlamanıza ve daha güçlü bir biçimde yeniden canlandırmanıza yardımcı olur.

 

 

 

4. Seyahat etmek sizi mevcut durumunuzun dışına çıkarır. Günlük rutinler her ne kadar konsantrasyonunuzu korumak konusunda yardımcı olsa da her gün aynı şeyleri tekrar etmek bir noktada çalışmalarınızın otomatikleşmesine ve tektipleşmesine sebep olabilir. Seyahat etmek sizi günlük rutinlerinizden koparır ve rutininizin dışına çıkmak size yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

 

5. Seyahat etmek yeni şeyler öğrenmenin kolay ve keyifli bir yoludur. Özellikle de daha evvel gitmediğiniz bir yere seyahat etmek zihnimizin büyük bir açlıkla çevresini öğrenmeye başlamasına ve daha aktif hale gelmesine olanak sağlar. Yazarlık becerisinin gözlem becerisiyle doğru orantılı geliştiğini düşünürsek, seyahat etmenin bir yazar için ne kadar faydalı bir beyin jimlastiği olduğu da o derece ortaya çıkar.

 

6. Seyahatin kendisi bizatihi bir hikayedir. Seyahat etmenin yeni hikayelere ilham vermesi bir yana, seyahat maceranızı kaleme alarak da ortaya edebi bir eser çıkarmanız mümkündür. Jack Kerouac'in Yolda, John Steinbeck'in Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında gibi romanları yazarlarının seyahatlerini konu edinmeleri ile yazılmıştır.

 


 

 

Kaynak: Bustle

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Her okurun bir yazarı çok sevmek için son derece haklı ve bir o kadar özgün gerekçeleri vardır şüphesiz. Yola bu bilinçle, SabitFikir okurlarının edebiyatın öne çıkan yazarlarını neden sevdiklerine ilişkin bir tartışma başlatmak için çıktık. Öyleyse soruyoruz:  Siz Georges Simenon'u niçin okuyorsunuz?

 

 

Beat Kuşağı'nın en önemli figürlerinden biri olan şair Allen Ginsberg, Naropa Üniversitesi'ne bağlı Jack Kerouac School of Disembodied Poetics'teki kürsüsünden genç şairlere seslenirken onları "profesyonel bir evrendeki amatörler" olarak tanımlıyordu. Ölene dek sürdüreceği bu derslerde Beat Kuşağı'nın edebi tarihini anlatan Ginsberg hemen her öğretmen gibi ödevler de veriyordu elbette.

Romantizm akımının en tanınmış yazarlarından biridir Victor Hugo. Daha ilk romanı olan Notre Dame'ın Kamburu ile ortaya koyar edebiyat alanındaki yetkinliğini ki bu roman ona dünya çapında bir şöhret de getirmiştir. Müzikallerden sinema filmlerine kadar birçok farklı görünüme giren Notre Dame'ın Kamburu, Disney animasyon stüdyosu tarafından çizgi filme dahi uyarlanmıştır.

Seri kitaplar okumayı sevenler iyi bilirler: Yeni bir seriye başlamak uzun bir yolculuğa çıkmak gibidir. Bu yolculuğun ne kadar süreceği sizin okuma hızınız kadar serinin yazarının yazma hızına da bağlıdır. Serinin yeni kitabını beklerken yaşlanan da, birbiri ardına eklenen yeni kitapları okuyacağım derken ömrünü vakfeden de çoktur.

Galip Tekin’i kaybettik. İsmi çizgi romanla birlikte anılan önemli bir sanatçı, çizgili dergileri takip eden herkesin ilk aklına gelen üreticilerden biriydi. Yüzlerce çizer ve hikayeci arasında hatırlanması, sempati ve saygı görmesi birkaç haklı nedene dayanıyordu. Her şeyden önce, halihazırda çizgi roman çizmeyi, her hafta iş üretmeyi sürdüren bir emekçiydi.

Söyleşi

Gökhan Dumanlı ile söyleşi:



"Zarafet ölmedi, görgüsüzlük popüler oldu."


Ece KARAAĞAÇ

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.