Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Kadıköy Sahaf Günleri bu cumartesi başlıyor!Toplam oy: 21

Kadıköy 1. Sahaf Günleri 9 Haziran günü 14.00’da Kadıköy'deki "Sanatçılar Sokağı"nda kapılarını açıyor.

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliği ile gerçekleşen Kadıköy Sahaf Günleri 17 Haziran’a kadar Kadıköy Bahariye’de, "Sanatçılar Sokağı" olarak da bilinen Ali Suavi Sokak’ta ziyaret edilebilecek.  

İstanbul’un farklı semtlerinden 42 sahafın katılacağı Kadıköy Sahaf Günleri 9 gün boyunca 10.00 – 22.00 saatleri arasında açık olacak. Sahaf günlerinde nadir bulunan kitap, dergi ve plaklar; eski belge, evrak ve haritalar; Osmanlıca kitap ve mecmua; imzalı, birinci baskı kitaplar ve her bütçeye uygun ikinci el kitaplar kitapseverlerle buluşacak.

 

 

 

Söyleşi ve sergiler


Etkinlik alanı aynı zamanda edebiyat, tarih, kültür söyleşilerine ve sergilere de ev sahipliği yapacak. ‘Osmanlı’dan Günümüze Kitapçı Etiketleri ve “Exlibris”ler’; ‘Nazım Hikmet 116 Yaşında: Kendi Eliyle İlk Baskı Kitapları’; ‘Ali Suavi ve Jön Türkler’ adlı 3 sergi etkinlik boyunca ziyaret edilebilecek.


Kadıköy Sahaf Günleri’nin söyleşi programı şöyle:

9 Haziran 2018 Cumartesi 

 • 12.00 Küçük Prens ile Felsefe ve Sanat Atölyesi Kaktüs Çocuk- Çağla Gülses

 

 • 15.00 Küçük Prens'in Dil Serüveni - Küçük Prens Müze Girişimi

 

 • 18.00 Gerisi Hikâye Korku Konuşmaları. Halk Anlatısından Edebiyata Korkunun Serüveni: Anonimlerden Poe, Shelley, King ve Lovecraft’a - Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy,- Galip Dursun


10 Haziran 2018 Pazar

 • 18.00 Cönkler, Yazmalar, Hikâyeler - E. Nedret İşli, Sabri Koz


11 Haziran 2018 Pazartesi


 • 18.00 İnsanların ve Cinlerin Ustası Mehmed Siyah Kalem -  Olgay Söyler

 

 • 19.00 Muzip Masal Cini ile Masallara Yolculuk - Ersin Şen


12 Haziran 2018 Salı                      

 • 18.00 Biriktirici mi Koleksiyoner mi? Kitabın farklı ellerdeki  macerası -Talat Öncü,Osman Tan Erkır


13 Haziran 2018 Çarşamba

 • 18.00 Nâzım’dan Eksik Kalanlar - Sinan Şanlıer


14 Haziran 2018 Perşembe

 • 12.00 Küçük Prens ile Felsefe ve Sanat Atölyesi –  Kaktüs Çocuk - Çağla Gülses


15 Haziran 2018 Cuma                  

 • 18.00 Sahaflar ve Sahaflık Tarihi - Ömer Türkoğlu, Lütfü


16 Haziran 2018 Cumartesi

 • 18.00 İki “Uzak” Yakın Yazar:  James Joyce ve Oğuz Atay - Fuat Sevimay


17 Haziran 2018 Pazar                  

 • 18.00 Şiir Hikâyeleri - Haluk Oral

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.