Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

"Kayıp övgünün izinde": Proust, eleştiriler için para ödemiş!Toplam oy: 167

Kayıp Zamanın İzinde serisiyle dünya edebiyatının klasiklerinden olan Fransız yazar Marcel Proust’un, kendi kitabını öven eleştirilerin yayımlanması için gazetelere para verdiği ortaya çıktı.

 

Müzayede evi Sotheby’s’de gelecek ay yaklaşık 2 milyon liraya satılması beklenen Swann’ların Tarafı'nın nadir bir kopyasının içinde ortaya çıkan mektuplara göre, varlıklı bir yazar olan Proust, Swann’ların Tarafı'nın Le Figaro’nun kapağında yer alması karşılığında 300 frank ödemiş.

 


Fransız yazarın, bunun yanı sıra bir arkadaşının kitabı hakkında yazdığı övgü dolu eleştirinin Journal des Debats dergisinin kapağında yer alması için 660 frank ödediği belirtildi.Proust, arkadaşının yazısını yayımlatmak için üç yayınla daha görüşmüş ancak yalnızca Gil Blas gazetesine para ödeme teklifinde bulunmuş.


Bütün bu süreçleri yatağından kontrol eden Proust’un yayıncısı Grasset’nin editörü Louis Brun’e “paranın tamamını ödeme” sözü verdiği de mektupta yer alan bilgiler arasında.

 

 Aynı mektupta Proust’un “yanıltıcı reklam” ve seçici redaksiyon konusunda da epey bilgi sahibi olduğu görülüyor.


Swann’ların Tarafı'nı övdüğü yazısında kitabını “küçük bir şaheser” ve “uyku getiren buharları alıp götüren rüzgar esintileri gibi” diye niteleyen Proust, kendini Britanyalı yazar Charles Dickens’la da kıyaslıyor: “Bay Proust’un gördüğü ve hissettiği şey tamamen orijinal. Yazdıkları göz kamaştırıyor. Bu kitap, neredeyse Kübistlerin dördüncü boyutu olma iddiası taşıyor.”


Fransız yazarın, kendisi hakkında kullandığı “seçkin yazar Marcel Proust” ifadesini değiştirdiği için Le Figaro’ya öfke duyduğu da mektupta yer alıyor.


Uzmanlar, Proust’un kitaplarını para karşılığı övdürmesinin sebebinin yazarın Kayıp Zamanın İzinde serisini bastırmak için yayıncısına para ödemek zorunda kalmasına bağlıyor. Buna rağmen para karşılığı kitabı basmayı kabul eden Bernard Grasset, kitapla ilgili “Okunacak şey değil,” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

CS

 

 


 

 

 

Kaynak: AFS, The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Bursa Nilüfer Belediyesi 2013 yılında Sabahattin Ali anısına başlattığı "Yılın Yazarı" başlıklı öykü ödüllerini bu sene Sevgi Soysal ile devam ettiriyor. Genç öykücüleri yazmaya teşvik eden yarışma geçtiğimiz yıllarda Orhan Kemal ve Yaşar Kemal gibi isimleri de anmıştı.

 

Kayıp Kız ile bir anda tüm dünyada tanınan, romanın David Fincher imzalı sinema uyarlamasıyla popülaritesi daha da artan Gillian Flynn’in Sharp Objects adlı romanı iddialı bir projeyle televizyon ekranlarına geliyor.

 

European Design Awards 2008’den bu yana, illüstrayon, tipografi, dijital tasarım gibi 7 ana kategoride 35 farklı ödülün dağıtıldığı bir tasarım yarışması. Bu yıl Oslo'da düzenlenen ödül töreninde, edebiyat dünyasından tanıdığımız üç tasarımcının ismi öne çıktı.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.