Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Lena Dunham'dan yeni bir edebiyat uyarlamasıToplam oy: 92

Girls adlı diziyle dikkatleri üzerine çeken ve sonrasında Bildiğin Kızlardan Değil adlı anı kitabı raflarda yerini alan Lena Dunham bu kez bir edebiyat uyarlaması ile gündemde.

 

Lena Dunham geçtiğimiz günlerde, Instagram hesabı üzerinden, E. Lockhart imzalı  Genuine Fraud adlı romanı yönetmen Jennifer Konner ile beraber sinemaya uyarlayacaklarını duyurdu. Dunham ve Konner, Girls dizisinde de beraber çalışmıştı.

 

 

Ancak Genuine Fraud E. Lockhart'ın sinemaya uyarlanan ilk romanı olmayacak. Yazarın Yalancılar adlı romanından uyarlanan sinema filmi de şimdilerde yapım aşamasında.

 

Genuine Fraud'un hikayesi, zengin bir hayat süren mirasyedi Imogen ile bir yetim olan Jule adlı iki genç kadında odaklanıyor. Jule'un Imogen'in çevresine dahil olmasıyla gelişen hızlı arkadaşlıkları hikayeyi bir üst boyuta taşıyor.

 

 

 

Ancak Genuine Fraud Lena Dunham ve Jennifer Konner'ın tasarıları arasında yer alan tek uyarlama değil. İkili Alman yapımı bir komedi filmi olan, 2016 tarihli Toni Erdmann'ın da Amerikan versiyonunu çekecek.

 

 

 


 

 

 

Kaynak: Instagram

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.