Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yeni Tolkien kitabı Gondolin’in kapılarını aralayacakToplam oy: 30

J.R.R. Tolkien’i kaybedeli 45 yıl olsa da, onun Orta Dünya metinlerinden çıkan hazinelerin sonu gelmiyor. Oğlu Christopher Tolkien, yazarın I. Dünya Savaşı sırasında yazdığı metinleri bir araya getirip yeniden gözden geçirerek, Yüzüklerin Efendisi evrenine son katkısını yapmaya hazırlanıyor.

 

HarperCollins tarafından yayımlanacak The Fall of Gondolin isimli kitap, güzelliği dillere destan bir şehrin karanlık güçler tarafından yerle bir edilmesini anlatıyor. Öykü aslında Tolkien hayranları için tanıdık. Tolkien'in kaleminden çıkan ilk Orta Dünya öyküsü olarak da bilinen "Gondolin'in Düşüşü"nden bahsediyoruz. Daha önce Bitmemiş Öyküler ve Silmarillion'da karşımıza çıkan öykü bu kez çok daha geniş kapsamlı bir şekilde sayfalara dökülecek. Kitapta, Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi dışında yazdığı en büyük çaplı savaş anlatısını da okumak mümkün olacak.

 Tolkien’in oğlu ve en önemli editörü Christopher Tolkien artık 93 yaşında ve The Fall of Gondolin muhtemelen onun Tolkien kitaplığına armağan ettiği son kitap olacak.

Alan Lee’nin illüstrasyonlarına imza attığı kitap Ağustos ayında İngilizce olarak raflardaki yerini alacak. 


 

 

Kaynak: The Guardian

Görsel:
Alan Lee’nin The Fall of Gondolin için çizdiği kapaktan bir detay.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hayranlarına müjde, Artemis Fowl evreni geri dönüyor! Maceranın göbeğinde, bu kez Artemis'in ikiz kardeşleri Beckett ve Myles yer alacak.

Dijital yayın platformu Netflix, yakın dönemde hayata geçireceği projeleri tanıtmak üzere Roma’da özel bir tanıtım gecesi düzenledi. Bir süredir Almanya, İspanya, Danimarka gibi pek çok farklı ülkede orijinal yapımları hayata geçiren Netflix, Türkiye yapımı ilk dizisi için de kolları sıvamıştı.

Türkiye’de tasarım denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Bülent Erkmen, hem sanat hem edebiyat dünyamızın görsel kültürünü derinden etkilemiş bir tasarımcı. Kitap tasarımına yön veren işleriyle de tanıdığımız Erkmen'in Akbank Sanat’ta açacağı “Remix” başlıklı sergi, Türkiye’nin kültürel üretiminin tarihini görmek açısından önem teşkil ediyor.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Pulitzer’in kazananları 16 Nisan’da New York’ta Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen bir törenle duyuruldu. 102. kez dağıtılan ödüller yine gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında verildi.

 

Artık rahatlıkla gelenekselleştiğini söyleyebileceğimiz Everest Yayınları "İlk Roman Yarışması"na başvurular başladı! Başvuru süreci, 15 Haziran’da sona erecek.

 

Her yıl yoğun bir katılımın gerçekleştiği açıklanan yarışmaya katılım koşulları şöyle:

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.