Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yuval N. Harari'den yeni kitap!Toplam oy: 136

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens adlı kitabıyla adını tüm dünyaya duyuran ve Homo Deus kitabıyla da gelecek hakkında oldukça enteresan bir çerçeve çizen tarihçi Yuval Noah Harari, yeni kitabında da 21. yüzyılı mercek altına alacak. Dünyaca ünlü yayınevi Random House, Harari'nin yeni bir kitapla okurların karşısına çıkmaya hazırlandığını geçtiğimiz perşembe günü duyurdu.

 

21 Lessons for the 21st Century başlığını taşıyan kitabın, 2018 yılı Ağustos ayında yayımlanması bekleniyor. The Guardian'a konuşan Harari, yeni kitabını, "Eğer Sapiens için geçmişi, Homo Deus'un da gelecek ve insan ırkının uzak geleceğini anlattığını söylersek; bu kitabın da bugün hakkında, kendimizi yaklaşmakta olan 21. yüzyıl devrimine hazırlamak için neler yapmamız gerektiği hakkında olduğunu söyleyebiliriz," sözleriyle tanımlayan Harari, bir soru da ortaya atıyor: "Bugünün çocuklarını 21. yüzyılın dünyasına hazırlamak için onlara ne öğretmeliyiz?"

 

"Çünkü onların otuzlarına ya da altmışlarına geldiklerinde ne tür bir dünyada yaşayacaklarını bilme imkanımız yok," diyor Harari; "ancak bunu çok dikkatli bir şekilde düşünmeliyiz." Kitap, Donald Trump' "fenomeni"nde," bunun liberal demokrasi bağlamında ne mana ifade ettiği üzerinde yoğunlaşıyor ve son 30 yıllık dönemde yaşananlara, özellikle de 1990'lı yıllara ağırlık veriliyor.

 

 

 

"Bu sadece Trump ile ilgili değil," diyor Harari; "Birçok başka politik krizle de ilgili, özellikle Batı dünyasındakilerle. Mevcut politik sistem artık geleceğe ilişkin anlamlı vizyonlar üretemiyor, bu da ortaya geçmişe dönmekle ilgili nostaljik fanteziler çıkarıyor. Bu kesinlikle işe yaramayacak. Çünkü nostaljik fanteziler doğaları gereği karşı karşıya olduğumuz gerçek soruları yanıtlamıyorlar. Bu bir anlamda geçici bir süreç, ta ki birileri çıkıp geleceğe dair yeni ve anlamlı bir vizyon üretene kadar. Haliyle insanlar bu fantazilere tutunuyorlar."

 

Kendisini büyük bir üne kavuşturan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabına da değinen Harari, yayıncıların ilk adımda bu kitaba pek sıcak bakmadığını ve başarısında şansın önemli bir etkisi olduğunu da itiraf ediyor. "Sapiens'in başarılı olmasının nedeni dünya tarihinin oldukça geniş bir resmini sunması. Artık bilgi patlaması çağında yaşıyoruz. İnsanların son ihtiyaç duyduğu şey daha fazla bilgi. Asıl ihtiyaç duydukları tüm bu bilgiyi anlamlı bir resim haline getirecek olan biri, ben de bunu yapmaya çalışıyorum."

 

 

 


 

 

 

 

Kaynak: The Guardian

 

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

George R.R. Martin geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda duyurduktan sonra, tüm ajanslara haber düşmeye başladı. HBO, Game of Thrones evrenini devam ettirecek "spin-off" dizilerden ilki konusunda ciddi adımlar atmıştı artık.

 

Bursa Nilüfer Belediyesi 2013 yılında Sabahattin Ali anısına başlattığı "Yılın Yazarı" başlıklı öykü ödüllerini bu sene Sevgi Soysal ile devam ettiriyor. Genç öykücüleri yazmaya teşvik eden yarışma geçtiğimiz yıllarda Orhan Kemal ve Yaşar Kemal gibi isimleri de anmıştı.

 

Kayıp Kız ile bir anda tüm dünyada tanınan, romanın David Fincher imzalı sinema uyarlamasıyla popülaritesi daha da artan Gillian Flynn’in Sharp Objects adlı romanı iddialı bir projeyle televizyon ekranlarına geliyor.

 

European Design Awards 2008’den bu yana, illüstrayon, tipografi, dijital tasarım gibi 7 ana kategoride 35 farklı ödülün dağıtıldığı bir tasarım yarışması. Bu yıl Oslo'da düzenlenen ödül töreninde, edebiyat dünyasından tanıdığımız üç tasarımcının ismi öne çıktı.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.