Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Seray Şahiner

1984 yılında Bursa’da doğdu, İstanbul’da büyüdü. İlköğrenimini Oruçgazi İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini Pertevniyal Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. 2003 yılında girdiği ‘Aylık Paldır Kültür Dergisi Hayvan’da üç yıl çalıştı. ‘Aylak Öykü Dergisi’nin yayın kurulunda yer aldı. Arkadaşlarıyla birlikte, ‘Kaygan Zemin’ ve ‘Kara Kutu’ isimli fanzinleri hazırladı. Marie Claire Dergisi’nde, Birgün ve Gaste Gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. Televizyona dizi senaryosu yazdı. Senaryo Yazarları Derneği’nin açtığı atölyede Macit Koper ve Ümit Ünal’dan senaryo dersleri aldı. Uzun süre gitar ve resim dersi aldı, izcilik ve dağcılık yaptı. Dönemsel olarak, garsonluk, konfeksiyonda el işçiliği ve makinecilik yaptı. 2006 yılında Varlık Dergisi’nin düzenlediği Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde, ‘Gelin Başı’ isimli öykü dosyası ‘Dikkate Değer’ bulundu. 2007’nin haziran ayında ‘Gelin Başı’ isimli kitabı Can Yayınları’nca yayımlandı. O. Çocukları isimli filmde senaryo asistanlığı yaptı.

2008’de  Uluslararası “Scritture Giovani” projesine “Fesleğen” isimli öyküyle katıldı. Scritture Giovani projesini kapsayan The Guardian Hay Festival -Wales, Festivaletteratura- Mantova, Literaturfestival-Berlin’e konuşmacı olarak katıldı. Fesleğen isimli öyküsü, Scritture Giovani projesi kapsamında hazırlanan ‘Sun Shine’ adlı kitapta yer aldı. 2008 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenen Yedi Tepeli Aşk isimli öykü tiyatrosu formatındaki oyunda, ‘Gelin Başı isimli’ öykü kitabında yer alan üç öyküsü sahnelendi.

2010’da Writers in Residence programı için davet edildiği Amsterdam'da, bir ay süresince, Urban Cosmopolit başlıklı proje kapsamında, ‘İstanbul ve Amsterdam Kozmopolit Şehirler’ temasında araştırma yaptı, Lahey’de düzenlenen Winternachten, Den Haag’a (Kış Geceleri Edebiyat Festivali) konuşmacı olarak katıldı.

2010’da  Belçika-Hollanda-Türkiye’den (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,) akademilerin ortak proje olarak gerçekleştirdiği “Şehrin Hikayeleri, İstanbul'da Bir Grafik Yolculuk" isimli sergide ‘Gelin Başı’ isimli öyküsü yorumlanarak sergilendi.

Hala Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmaktadır.

Tüm Yazıları

Mehmet Zaman Saçlıoğlu’nun yeni kitabı İki ve Keçi, mitolojik öykülerle günümüz arasında oyunlu bir bağ kuruyor.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.