Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Yönetmenlerin zihnine açılan kitaplar
Toplam oy: 42

Metis Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Nuri Bilge Ceylan Sineması: Türkiyeli Bir Sinemacının Küresel Hayal Gücü adlı kitabın edebiyat ile sinema arasında mekik dokuyanlara hatırlattığı bir şey var. Filmlerini kendi hayat bakışıyla mayalamasını bilen, her bir kamera hareketini kendi kaleminden çıkan bir söz gibi kullanan yaratıcı bir yönetmenin sinemasına bakmak ile bir yazarın külliyatına dalmak pek çok açıdan benzerlik taşıyor.

 Graeme Gilloch, Craig Hammond ve Bülent Diken’in kaleme aldığı kitap, Nuri Bilge Ceylan sinemasını klasik Avrupa (özellikle Fransız, Alman ve Rus) düşüncesi, edebiyatı ve filmleri bağlamına oturtuyor. Üç yazar, sürekli bir diyalog halinde, Ceylan’ın filmlerini okumak için pek çok farklı disiplinden faydalanıyor.

 

 

Nuri Bilge Ceylan'ın hem yönetip hem de başrolde yer aldığı İklimler'den bir kare


Nuri Bilge Ceylan, yeni filmi Ahlat Ağacı'yla bir kez daha bağımsız sinemanın en prestijli ödülü için Cannes Film Festivali’nde yarışacak. Ceylan, bugün (8 Mayıs) başlayacak olan festivalde daha önce Kış Uykusu’yla Altın Palmiye’yi, Uzak ve Bir Zamanlar Anadolu’da ile de Büyük Jüri Ödülü’nü kazanmıştı.

 

Ahlat Ağacı için hazırlanan afişlerden biri

 Yaratıcı yönetmen sinemasının nasıl bir perspektifle değerlendirilmesi gerektiğine ışık tutan Nuri Bilge Ceylan Sineması kitabı çıkmışken, Türkçede yayımlanan "yönetmen kitapları"ndan bir seçki hazırladık.


1. Mühürlenmiş Zaman – Andrey Tarkovski

 


 

 


2. Haneke Haneke’yi Anlatıyor

 

 

 


 

3. Büyülü Fener – Ingmar Bergman

 

 4. Hayatımın Filmleri – François Truffaut

 


 

 

 

5. Abbas Kiyarüstemi ile Sinema Dersleri

 

 


 

 


6. Godard Godard’ı Anlatıyor

 


 7. Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney

 

 

 8. Hitchcock Sineması

  

 


9. Kurbağa Yağı Satıcısı

 10. İçsel Hayatların Sinemacısı

 


 11. Sinematograf Üzerine Notlar

 

 


 

 

 

12. Sınırsız Arzu

 

 


 

 


13. Bir Charlie Chaplin Kitabı

 

 


 14. Benim Adım Kes – Ken Loach Söyleşileri

 

 15. Sinema İçin Doğmuşum – Federico Fellini


 


 

 

 

16. Bir Luis Bunuel Kitabı

 

 
17. Sinemamızda Bir 'Auteur' Ömer Kavur

 

 


 


18. Reha Erdem Sineması – Aşk ve İsyan

 

 

 

 


19. Bir Tim Burton Kitabı

 

 

 20. David Lynch


 

 

 

AB

 


 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

22 Mayıs günü, 85 yaşında hayatını kaybeden ABD’li yazar Philip Roth, New Jersey eyaletinin Newark şehrinin en tanınmış isimlerinin başında geliyordu. Bu kentte doğan dünyaca ünlü yazar, 3.500 kitaptan oluşan kişisel koleksiyonunu ölümünün ardından Newark Halk Kütüphanesi’ne bağışlayacağını geçtiğimiz yıllarda açıklamıştı.

 

"Yeni çıkanlar" rafının kalabalığı içinde gözden kaçabilecek metinlere dair izlenimlerimizi artık bu yeni köşemizde topluyoruz. Vitrindekiler; son ayların kitapları hakkında kısa kısa...

 

 

 

Amerikan şiirinin en önemli figürlerinden Langston Hughes 1967 yılında hayatını kaybetmişti. Aynı yıl, Hughes’ün büyük bir hayranı olan Nina Simone'un efsanevi şairin dizelerini ödünç aldığı “Backlash Blues” dinleyiciyle buluştu. Şarkı uzun yıllar Nina Simone’un repertuarının bir parçası oldu.

Her nedense en rahat ve yaygın olarak takip ettiğimiz edebiyat dili İngilizce gibi geliyor bana. Bir zamanlar Fransızcanın belirgin bir ağırlığı varmış, hatta yazarlarımız Fransızca okudukları romanlardan ve şiirlerden hareketle modern edebiyatımızı oluşturmaya başlamışlar.

Dan Simmons’un 2007 tarihli aynı adlı romanından televizyona uyarlanan The Terror, birini tanımak için onunla yolculuğa çıkmak gerektiğini doğrulayan bir öykü. 15.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.